درباره باخرز

در گوشه اي از سرزمين كهن ايران زمين، مردمي صادق و عاري از هر گونه خودبيني و خودشيفتگي زندگي مي كنند كه در عين سادگي از خونگرمي بالايي برخوردارند.
آري مردم خوب و فهيم باخرز بسیار خونگرم، خوشرو، مهمان نواز و مهربانند كه هر مسافري با يك مرتبه سفر به آن ديار به حقيقت امر واقف خواهد شد. اهالي خوب باخرز تشنه مهمان نوازيند و از مهمان خود به گرمی اسقبال می‌کنند.
صفا و صميميت در نقطه نقطه باخرز موج مي زنه و با آرامش خاص و با صبر و حوصله تمام سعي مي كنند به ديگران كمك كنند. آنها به ندرت عصبانی شده و در مراودات روز مره با متانت و وقار برخورد مي كنند.
 در بین مردم باخرز خانواده جایگاه و منزلت خاصی دارد و بزرگترها از احترام خاصي برخوردارند، فرهنگ ادب و احترام پيش زمينه همه فرهنگها شده و بچه از همان طفوليت قالب احترام و ادب را در وجودش طرح ريزي مي كند.
در اين ديار پدران و مادران از ارزش والایی بر خوردارند و سمبل عشق و فداکاری كوچكترها، بزرگانند.

پیشینه تاریخی

حمدالله مستوفی در نزهه القلوب نوشته : « باخرز ولایتی است از اقلیم چهارم و ولایتی بسیار دارد و معتبر است و در مجموع مواضع ، باغات انگور و میوه فراوان باشد. »
فرهنگ نامه ها و کتب قدیمی نیز در مورد وجه تسمیه باخرز اشاراتی نموده اند از جمله لغت نامه دهخدا می نویسد : « باخرز ناحیه ای است دارای قریه های بزرگ که بین نیشابور و هرات واقع است و اصل آن به زبان پهلوی باد هرزه می باشد.»

ناحيه باخرز، در دوران پيش از تاريخ و هم چنين در دوران های گوناگون پادشاهی ايرانيان وجود داشته و زير نظر شاهان ايرانی، چون هخامنشيان و اشكانيان و پس از آن ساسانيان اداره می شده است. پس از لشكركشی مسلمانان، اين ناحيه در 31 هـ . ق به تصرف عرب ها در آمد و پس از آن طاهريان، صفاريان و سپس سامانيان بر خراسان از جمله باخرز چيره شدند. باخرز در سده 6 هـ . ق دستخوش تاخت و تاز غزان قرار گرفت و در آغاز سده 7 هـ . ق گرفتار حمله خانمانسوز مغول گرديد،‌ سپس تيمورلنگ مردم اين ديار را به خاك و خون كشيد . با همه اين بلاها، ديری نپاييد كه بر ويرانه های خاك اين سرزمين بار ديگر بناها برافراشته شد و آبادانی گذشته را اندك اندك باز يافت و در سده 13 هـ . ق به اوج خود رسيد.
در دوران قاجاريان باخرز توسط خان ها و رؤسای عشاير، به ويژه ايل هزاره اداره می شد. در اوايل دوران پهلوی، هزاره ها بر ضد حكومت مركزی قيام كردند،‌ از اين رو در 1312 هـ . ش زمين های محمد يوسف هزاره (صولت السلطنه) - رييس ايل هزاره - با زمين هايی در يزد و فارس جابه جا شد و به آن حدود تبعيد شدند. پس از شهريور 1320 هـ . ش و ورود متفقين به خاك ايران،‌ صولت السلطنه از فرصت استفاده كرده به خراسان بازگشت و در بهمن 1320 هـ . ش تايباد را اشغال و سپس ديگر نقاط باخرز را گرفت. وی با فرستادن نيرو در چند روز بعد شكست خورد و به كلات نادری گريخت و در 29 اسفند 1320 هـ . ش به همراه خانواده خود تسليم شد.

در دوره های تاریخی ، محدودة سیاسی باخرز اغلب دستخوش دگرگونی شده است . در 1316 ش ، طبق قانون تقسیمات کشوری ، باخرز احتمالاً به عنوان دهستان ، در بخش طیبات (تایباد) در شهرستان مشهد تشکیل یافت . در 1329 ش ، بخش طیبات (تابع مشهد) از سه دهستان پایین ولایت باخرز (مرکز: یوسف آباد)، میان ولایت باخرز (مرکز: مشهدریزه ) و ] یا بالا ولایت باخرز [ و شهرنو، در مجموع با 105 آبادی ، تشکیل می شد (رزم آرا، ج 9، ص 261). در 1331 ش ، باخرز جزو شهرستان «جام و باخرز» و مشتمل بر دهستانهای بالا ولایت (با 53 ده )، پایین ولایت (با 24 ده ) و میان ولایت (با 31 ده ) بود (ایران . وزارت کشور. ادارة کل آمار و ثبت احوال ، ج 3، ص 127ـ128، 130ـ131). در تقسیمات کشوری ایران در 1355 ش ، شهرستان باخرز (مرکز، تایباد) با همان تقسیم بندی ، و در فهرست واحدهای تقسیمات کشوری تا پایان شهریور 1365، شهرستان باخرز به نام تایباد همچنان دارای سه دهستان میان ولایت ، پایین ولایت و بالا ولایت قید شده است . در قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری در مهر 1365، باخرز دهستانی درشهرستان تایباد (به مرکزیت شهرِنو باخرز) ضبط شده است و در آخرین تقسیمات کشوری (1369 ش ) به جای شهرنو، شهرنو باخرز آمده است .
در تاریخ 16 مرداد 89 هیئت وزیران به استناد ماده 13 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری با ارتقاء باخرز به شهرستان موافقت نمود
بر اساس این مصوبه، شهرستان باخرز به مرکزیت شهر باخرز از ترکیب بخش‌های مرکزی شامل دهستانهای مالین و دشت ارزنه و بخش بالاولایت ایجاد شد. آخرین تقسیمات سیاسی باخرز در حاضر عبارت است از :

بخش مرکزی، دهستان دشت ارزنه شامل روستاها و آبادی های
ارخود، ارزنه، بزنجردكرديان، خيديز، كرديان

بخش مرکزی، دهستان مالین شامل روستاها و آبادی های
استاي، اشتيوان، الهي، بزنجرداسلامي  /پژنگرد/، بهلول اباد، پل بند، تونه، جيزاباد، چاه استانه، حاجي اباد، خواجه بيگ، دشت اب، سيه لاخ، شهرك امام خميني، قلعه نوشاملو، كج اب، كلاته خوني، كمرسبز، كوه سفيد، گزيچه، گزيك، گندم شاد، مراداباد، ، مونج، نصرت اباد، نقارخانه، نوبهارغلامان، نوبهاركرديان

بخش بالاولایت، دهستان اشتین شامل روستاها و آبادی های
بايي، حسن اباد، حسين اباد، ده برزو، دهنو، سنقراباد، سورستان، فري اباد، قلعه سرخ، كج اولنگ، كلاته كاظم، گرگاب، هفت سويي، همت اباد، چاه حاج ابراهيم مارانديزي

بخش بالاولایت، دهستان بالاولایت شامل روستاها و آبادی های
آبينه، ابخيزه، استجرود، اويان، تنگل مزار، تورانه، جرف، چهارطاق، حسين ابادتقي، خيجه، دشت اب، ساريان عليا، سالار حسين، شهرك شهيددكتربهشتي، قلعه نوعليا، كافچ، كولاب، گرازي، محمداباد

اهالی باخرز
مردم باخرز از دير باز تاكنون سخت كوش، با فرهنگ ، متدين، نيكوكار و مهمان نواز بوده اند. مردانی بزرگ و سرشناس چون علی حسن باخزری كه وزارت شاهان سلجوقی را داشت، شيخ المشايخ سيف الدين و … در اين ديار پرورش يافته و به مردم خدمت كرده اند. مردم باخرز از تبار آريايی و ايرانی الاصل هستند. زبان آنان فارسی با گويش محلی است.

از ناحیة باخرز بزرگانی چون ابوالحسن باخرزی * ، سیف الدین باخرزی * و ابوالمفاخر یحیی باخرزی * برخاسته اند.


مکان های دیدنی و تاریخی
دوران طلایی شکوفایی باخرز از قرن چهارم تا هفتم هجری بوده است که تپه های تاریخی مالین ، فیض آباد ، ارزنه ، جوزقان ، زیارتگاه امام زاده ابراهیم در روستای آبنيه و چند منطقه دیگر با وسعت زیاد و سفال ها اشیا متنوع و متعدد بهترین گواه بر این امر است.

صنایع دستی
مهم‌ترين صنايع دستي اين شهرستان قاليچه بافي و پرورش كرم ابريشم رايج است. از روزگار كهن قالی‌بافي در اين شهرستان رايج بوده است. مواد اوليه قالي در اين شهرستان با پشم گوسفندان تهيه مي‌شود. هم چنين از گذشته هاي دور پرورش كرم ابريشم در اين شهرستان رايج بوده است . ركن الدوله که در روزگار قاجار به اين شهر سفر كرده است مي نويسد: « باخرز قلعه معتبر و آبادي است ابريشم هم جاي عمل مي آيد و خالي از امتياز نيست .»

محصولات کشاورزی و دام داری
فرآورده‌های مهم كشاورزي اين شهرستان عبارت اند از : زعفران ،تره بار، زيره، گندم، جو، پنبه، چغندر قند، زردآلو، انگور، توت، انار و انجير.
دام‌داری نيز به گونه سنتی رواج دارد ، ‌ولی فرآورده های آن جنبه صادراتی نداشته و از پشم دام برای قاليچه بافی استفاده می شود.

ارسال شده توسط : - تاریخ درج/ویرایش : 1393/10/18 11:10:43گزارش به ناظر

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 12355246
تعداد بـازدید سال : 3104240
تـعداد بــازدیـد ماه : 137864
تعداد بازدید هفته : 3055
تعداد بازدید دیـروز : 3490
تعداد بازدید امـروز : 3055
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 69

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.235.108.188
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others