ویروس تب کریمه با ۲۴ ساعت انجماد از بین می‌رود

مدیرکل دفتر بهداشت و بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی گفت: ویروس تب کریمه بسیار ضعیف و شکننده است و با نگهداری ۲۴ ساعته گوشت در سردخانه، از بین می‌رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، داریوش جهان پیما، مدیرکل دفتر بهداشت و بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی درباره بیماری تب کریمه کنگو توضیح داد: بیماری تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که در فصل بهار و تابستان به دلیل فعالیت عوامل منتقل کننده و مخزن این بیماری که کنه‌ها هستند، شیوع پیدا می‌کند؛ این بیماری، بیماری بومی کشور است و انواع کنه هایی که منتقل کننده بیماری‌ها هستند، در ایران وجود دارند؛ به همین دلیل می‌توانیم بگوییم از دیرباز، این بیماری وجود داشته و اکنون با افزایش امکانات تشخیص این بیماری از سال ۷۸، تقریبا گزارشات رسمی درگیری و ابتلای جمعیت انسانی به این بیماری خودش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه این بیماری در دام، هیچ علائم و عارضه‌ای را ایجاد نمی‌کند؛ ولی در انسان بسیار کشنده است، در عین حال گفت: البته وزارت بهداشت و درمان کشور به لحاظ آموزش‌های تخصصی که به تیم‌ها و کادر درمانی داده بسیار مجهز شده؛ به نحوی که تشخیص و بیماریابی سریع امکان پذیر است و این بیماری به دلیل اختصاصاتی که دارد تا قبل از بروز علایم خونریزی در انسان قابل درمان است و به لحاظ تجهیز خوب، تعلیم خوب و قابلیت تشخیص بالا، علی رغم ابتلای افراد متعدد در کشور و درمان سریع، تلفات انسانی پایینی را داریم.

مدیرکل دفتر بهداشت و بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی با بیان اینکه می‌توان از این بیماری پیشگیری کنیم، متذکر شد: باید ارتباط خود را با دام منطقی کنیم و بدانیم در این فصل خطر وجود دارد و بتوانیم با اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی از قبیل سم‌پاشی جایگاه و بدن دام، شرایط مناسبی را ایجاد کنیم. اگر دامی را نگهداری می‌کنند باید دام به موقع سم پاشی شود؛ به لحاظ اینکه کنه‌ها می‌توانند در درز دیوارهایی که در ارتفاع ایستایی دام است، تخم ریزی کنند و ۱۴ روز بعد تخم‌ها شکفته می‌شوند، بنابراین سم پاشی باید به فاصله ۱۴ روز تکرار شود.

وی در ادامه توصیه کرد: دامی را که ذبح می‌کنیم حتما در داخل کشتارگاه باشد و مردم از مراکز مجاز با تائیدیه‌های دامپزشکی تهیه کنند. از انجام ذبح خارج کشتارگاه به دلایل مختلف از جمله کُل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام که می‌تواند به انسان منتقل شود خودداری کنیم.  

جهان پیما در خصوص اقداماتی که در کشتارگاه‌ها انجام پذیرفته، عنوان کرد: با رعایت اصول حفاظت فردی و استفاده از دستکش‌های مناسب و با تجهیز کشتارگاه‌ها به سردخانه ها، خطر را کاهش داده اند به این دلیل که ویروس این بیماری بسیار ضعیف و شکننده است و با نگهداری ۲۴ ساعته گوشت در سردخانه و کاهش PH گوشت ویروس از بین می‌رود.  

وی در خصوص مصرف احشای دام هشدار داد: احشای خوراکی دام را باید در یخچال نگهداری و بعد استفاده کنیم، چون این ویروس در جگر به مدت ۴۰ روز می‌تواند باقی بماند، بنابراین نگهداری آن در دمای یخچال به مدت ۷۲ ساعت به دلیل کاهش PH می‌تواند آن را از بین ببرد.

مدیرکل دفتر بهداشت و بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی با تاکید بر اینکه باید از رفتارهای پر خطر پرهیز کرد، تصریح نمود: مثلا قصاب یا سلاخ دامی را ذبح می‌کنند و در حین پوست کنی چاقو را بین دندان یا لب هایش می‌گذارد این ایجاد شکاف و زخم می‌تواند بکند و محلی برای نفوذ ویروس باشد. یا بعضی دوست دارند خون را به سر و صورت بچه‌ها به عنوان نذر بمالند و یا بر پیشانی افراد بمالند؛ این رفتار پر خطری است و می‌تواند در انتقال آلودگی کمک کند. همچنین در تماس با دام و ترشحات دام حتما از دستکش استفاده کنند.

وی اظهار داشت: باید سیستم غذایی خودمان را به سمت پخت کامل ببریم و اگر آلودگی باشد، در هر موردی می‌توان با این وسیله از هر نوع بیماری مشترک میان انسان و دام پیشگیری کرد.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1396/03/15 17:57:53گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 10943155
تعداد بـازدید سال : 1692149
تـعداد بــازدیـد ماه : 60003
تعداد بازدید هفته : 16224
تعداد بازدید دیـروز : 11466
تعداد بازدید امـروز : 4758
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 395

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.235.137.159
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others