استخدام و امنیت شغلی مهم‌ترین دغدغه بیش از 31 هزار دهیار کشور

با ایجاد 35 هزار دهیاری در کشور، قانون وظایفی بر عهده دهیاران قرار داده اما این دهیاران علی رغم گذشت بیش از 15 سال هنوز نتوانسته‌اند بزرگترین مطالبه خود یعنی «امنیت شغلی» برای خود ایجاد کنند که استخدام نشدن بسیاری از آنها گواه این مدعاست.

به گزارش ایسنا، در حالی که برابر قانون یکی از وظایف دهیاران در کشور شناسایی زمینه‌های اشتغال و مساعدت در جهت تامین کار برای افراد بیکار با همکاری دستگاه‌های ذیربط است، خود نه تنها امنیت شغلی‌ دغدغه روزانه آنهاست بلکه در همین شرایط باید روستاییان را به رعایت سیاست‌های اشتغالزایی دولت تشویق و ترغیب کنند.

در همین رابطه در همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور خطاب به معاون اول رییس جمهور در تشریح مطالبات دهیاران گفت: دهیاران کشور سنگ صبوران روستاییان هستند. دهیاران سنگربانان خدمت دولت به مردم هستند. دهیاران بیشترین شناخت را نسبت به امکانات و پتانسیل‌های روستاییان سراسر کشور دارند، اما در حوزه‌های مختلف دغدغه هایی دارند که باید تدبیر لازم برای آنها اندیشیده شود.

وی افزود: اگر دهیاران امروز از امنیت شغلی خود اطمینان داشته باشند قطعا بیش از پیش می‌توانند موثر باشند.

در همین جلسه جهانگیری - معاون اول رییس جمهور در پاسخ به دغدغه‌های مطرح شده گفت: دولت از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده تا کنون 7000 میلیارد تومان اعتبار به دهیاری های کشور برای انجام امور توسعه ای اختصاص داده است. در بودجه سالجاری سهم 20 درصدی دهیاری ها از محل این درآمد به 35 درصد افزایش یافته چرا که مدیریت دهیاری ها در سال های گذشته مطلوب بوده است.

وی با اشاره به حضور 31 هزار دهیار در روستاها و فعالیت بانوان در این عرصه، گفت: برخی از دهیاری‌ها اقدامات خلاقانه‌ای برای تولید و ایجاد اشتغال انجام داده‌اند که باید این اقدامات در جامعه معرفی تا آنها تشویق شوند. علیرغم همه کارهای انجام شده، یکی از مسائلی که امروز با آن روبرو هستیم شکاف در زندگی شهری و روستایی است زیرا امکانات و خدمات بصورت عادلانه در نقاط مختلف کشور توزیع نمی شود.

در شرایطی که مطالبات دهیاران در حوزه های مختلف به ویژه استخدام‌شان بی پاسخ مانده است در سه سال اخیر 5345 دهیاری جدید تاسیس شده است. رویکرد لایحه دهیاری ها که توسط وزارت کشور تهیه و به دولت ارائه شد و در کمیسیون های مربوطه به تصویب رسید، افزایش اختیارات دهیاری ها، افزایش میزان درآمدها برای هماهنگی و قدرت اجرایی بیشتر دهیاری ها را دنبال می کند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز در تشریح آخرین وضعیت دهیاری ها گفت: در لایحه دهیاری ها به امنیت شغلی دهیاران توجه شده است. در مقایسه با 10 هزار و 300 میلیارد تومان اعتباری که از سال 80 تاکنون به دهیاری ها ارائه شده بود، 7300 میلیارد تومان در سه سال گذشته به دهیاران پرداخت شده است.

وی همچنین از اجرا و بهره برداری بیش از 33 هزار و 760 پروژه عمرانی با رقم 2400 میلیارد تومان بوسیله دهیاران در سه سال گذشته خبر داد و افزود: 888 زن دهیار در طول مدت چهارسال گذشته به 2168 نفر در عرصه مدیریت روستایی افزایش یافت که نشانگر 144 درصد افزایش مدیریت زنان در روستاها است.

وی ادامه داد: 1109 طرح اشتغال زایی نیز توسط دهیاران در طول سه سال گذشته ایجاد شده که نشان می دهد باید به حوزه های روستایی به عنوان مکان های حیاتی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی توجه شود؛ در غیر این صورت با مهاجرت و عدم استفاده از ظرفیت این مناطق مواجه خواهیم بود.

وزیر کشور همچنین از تهیه سند توسعه روستایی 31 شهرستان خبر داد و افزود: این اسناد را با متولی گری دهیاران و شوراها به عنوان الگوی مناسب توسعه به مرحله اجرا گذاشتیم. از بدو تاسیس دهیاری ها تا کنون 16 هزار و 111 دستگاه ماشین آلات عمرانی به روستاها داده شده که 3619 دستگاه در طول سه سال گذشته بوده است.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه 31 روستای نمونه در 31 استان کشور انتخاب شده که در سال 96 به عنوان الگوی توسعه برای همه روستاهای کشور معرفی خواهند شد گفت: با توجه به اولویت روستاها، تلاش داریم بیشترین خدمت را به روستاهای مناطق محروم انجام دهیم و با توجه به مقدورات دولت و نوسانات قیمت نفت، تاکنون به گونه ای عمل کردیم که می توانیم به این اقدامات مباهات کنیم.

به گزارش ایسنا، در سال گذشته به‌منظور ساماندهی و نظام‌بخشی به نحوه محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای دهیاران، اعم از تمام‌وقت و پاره‌وقت، و ایجاد وحدت رویه در این‌خصوص، دستورالعمل نحوه تعیین حقوق و مزایای دهیاران در 18 ماده و دو تبصره به استانداری‌ها ابلاغ شده است.بر اساس بند یک این دستورالعمل، حقوق مبنای دهیاران برای دهیاری‌های درجه 1 تا 6 در بدو به‌کارگیری به میزان حداقل مزد مصوب شورایعالی کار در هر سال تعیین می‌شود که این رقم در سال جاری معادل 270772 ریال در هر روز تعیین شده است.

در همین راستا کوشش تبار معاون وقت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در تشریح حقوق دهیاران گفت: بر اساس این مصوبه مقرر شده، در خصوص کمک هزینه مسکن تصمیمات سال گذشته، برای تصویب در هیات دولت توسط وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی پیگیری شود که در صورت افزایش، متعاقباً اعلام خواهد شد. به تمامی دهیاران کشور بر اساس درجه دهیاری‌، فوق‌العاده‌ای تحت عنوان «مزایای سرپرستی» پرداخت می‌شود که این رقم در دهیاری‌های با درجه یک و دو به میزان 10 درصد حقوق مبنا، در دهیاری‌های درجه سه و چهار20 درصد و در دهیاری‌های درجه پنج و شش به میزان 30 درصد حقوق مبنا تعیین شده است.

وی در ادامه از پرداخت فوق‌العاده‌ای تحت عنوان «فوق‌العاده شغل» بر اساس مدارک تحصیلی دهیاران خبر داد که این رقم در مورد دهیاران با تحصیلات فوق دیپلم به میزان 5 درصد حقوق مبنا، دهیاران با مدرک لیسانس 10 درصد و در مورد دهیاران با مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر، به میزان 15 درصد حقوق مبنا تعیین شده‌است. بر حسب شاخص‌های کارایی به دهیاران واجد شرایط فوق‌العاده‌ای تحت عنوان «فوق‌العاده کارآیی» پرداخت خواهد شد که بر حسب شاخص‌های کارآیی ارزیابی عملکرد دهیاری‌ها و پیشرفت عملیات عمرانی قابل پرداخت است.

به گفته وی چنانچه دهیاری بر اساس شاخص‌های مندرج در نظامنامه ارزیابی عملکرد دهیاری‌ها، ابلاغی از سوی دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، جزء 10درصد از دهیاری‌های استان که حایز بالاترین امتیاز شده‌اند، باشد با اخذ تأییدیة دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری ذی‌ربط، دهیار مربوطه از فوق‌العاده کارآیی، به میزان حداکثر 10درصد حقوق مبنای ماهیانه که به صورت سالیانه محاسبه و در پایان سال مالی قابل پرداخت می‌باشد، برخوردار خواهد شد. همچنین چنانچه عملیات عمرانی در طول یک سال و در دوره خدمت دهیار در این سمت، طبق برنامه‌های مصوب و در قالب بودجه مصوب انجام شده‌باشد به میزان 5 در هزار بودجه عمرانی دهیاری، مشروط بر این‌که سقف آن از 3 برابر حقوق مبنا و فوق‌العاده شغل ماهیانه بیشتر نباشد، قابل پرداخت است.

کوشش‌تبار درخصوص نحوه پرداخت اضافه‌کاری به دهیاران گفت: با توجه به درجه دهیاری‌ها، به دهیارانی که علاوه بر ساعات مقرر اداری انجام وظیفه نمایند، اضافه کاری حداکثر به میزان 40 ساعت برای دهیاری‌های درجه 1 و 2، 60 ساعت برای دهیاری‌های درجه 3 و 4 و 80 ساعت به دهیاری‌های درجه 5 و 6 با تصویب شورای اسلامی روستا و تایید بخشدار مربوطه در صورت تامین اعتبار، با رعایت مقررات قانون کار قابل پرداخت خواهد بود.ضرورت دارد معاونین عمرانی استانداری‌های کشور در اجرای صحیح این دستورالعمل، نظارت کامل را اعمال نمایند.

به گزارش ایسنا، در تصویب نامه سال 1380 که آخرین بار در اردیبهشت ماه سال 1382 مورد بازنگری قرار گرفت 48 وظیفه و اختیار برای دهیاران در نظر گرفته شده است که از مهم ترین آنها می توان به بهبود وضع زیست محیطی روستا، کمک به شورا درخصوص بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و آموزشی اشاره کرد. مسئولیت‌های مهمی که رسیدگی کامل به آنها نیازمند فراغت از دغدغه استخدام و امنیت شغلی است.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1396/02/08 21:31:15گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 8053794
تعداد بـازدید سال : 803060
تـعداد بــازدیـد ماه : 163449
تعداد بازدید هفته : 17209
تعداد بازدید دیـروز : 5867
تعداد بازدید امـروز : 2542
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 369

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 35.171.146.16
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others