دخالت واشنگتن در کودتاي نافرجام ترکيه / گولن از آمريکا فرار کرده است

خبرگزاري آريا- رسانه هاي ترک از دخالت واشنگتن در کودتاي نافرجام ترکيه خبر مي دهند.
به گزارش سرويس الملل خبرگزاري آريا، برخي از مقامات ارشد و رسانه هاي خبري در ترکيه از نقش سازمان جاسوسي آمريکا و ژنرال کمپل در کودتاي نافرجام اين کشور خبر مي دهند.
يکي از مقامات ارشد وزارت دفاع آمريکا گزارش رسانه هاي ترکيه مبني بر اينکه طرح کودتاي نافرجام اين کشور را يک فرمانده سابق آمريکايي ريخته است، رد کرد و اين اتهامات را پوچ و بي اساس خواند.
روزنامه محافظه کار `يني سافاک` ترکيه با استناد به اعترافات برخي از عاملين بازداشت شده کودتاي نافرجام ترکيه نوشت که ژنرال "جان کمپبل" آمريکايي و فرمانده سابق نيروهاي ناتو در افغانستان در سفري پنهاني به ترکيه و با رساندن کمک هاي مالي هنگفت به کودتاگران، در طرح اين کودتا دست داشته است.
جوزف دانفورد، رييس ستاد مشترک ارتش آمريکا در گفت و گو با خبرنگاران گزارش اين نشريه ترکيه را به شدت رد کرد و آن را پوچ و بي اساس خواند.
ارتش آمريکا نيز با انتشار بيانيه اي اين ادعاي رسانه ها را ابراز نظرهاي غيرمسئولانه خواند و اين ادعا را که آمريکا در `فعاليت هاي سياسي ترکيه` دخالتي داشته است، با قاطعيت رد کرد.
در همين حال سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا تاکيد کرد آمريکا ارتباطي با کودتاي نافرجام ترکيه ندارد.
جان کربي در کنفرانس خبري در واشنگتن افزود: ترکيه نه تنها متحد ما است بلکه دوست آمريکا نيز است.
وي با تاکيد بر اهميت نقش ترکيه در عمليات ضد گروه (تکفيري صهيونيستي) داعش افزود: همکاري هاي آنکارا و واشنگتن در اين زمينه ادامه خواهد يافت.
کربي درباره درخواست ترکيه از آمريکا براي استرداد فتح الله گولن گفت: ما به صورت مداوم در اين باره گفتگو مي کنيم. تحويل گولن به ترکيه به شواهدي بستگي دارد که ترکيه بايد ارائه کند.
سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا گفت: اين روند در مجراي عادي خود در وزارت امور خارجه و دادگستري آمريکا ادامه دارد. همانگونه که قبلا اعلام کرده ايم، برخي اسناد به ما ارائه شده است. بررسي اين اسناد ادامه دارد. در اين باره تحول جديدي روي نداده است.
کربي افزود: ما تلاش براي کودتاي نظامي را محکوم کرديم. ما گام هايي را که دولت ترکيه پس از کودتاي نافرجام برمي دارد، درک مي کنيم.
سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا با تاکيد بر اينکه تحقيق درباره موضوع کودتاي نافرجام و پيگرد عاملان آن دِيني است که دولت ترکيه در برابر مردم بر دوش دارد، گفت: پاسخگويي درباره تصميماتي را که مقامات ترکيه مي گيرند به خود آنان واگذار مي کنم.

تغيير در رويکرد آمريکا در زمينه استرداد گولن
اين گزارش در حالي است که چاوش اوغلو از تغيير در رويکرد آمريکا در زمينه استرداد گولن خبر داد.
به گزارش خبرگزاري رويترز ، مولود چاوش اوغلو وزير امور خارجه ترکيه روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه سي ان ان ترکيه گفت تغييري مثبت در رويکرد آمريکا در زمينه استرداد فتح الله گولن مشاهده مي شود.
چاوش اغلو گفت دو يا سه سفير ديگر ممکن است برکنار شوند.
وي همچنين اعلام کرد شماري از دادستان هاي اين کشور که با  گروه فتح الله گولن در ارتباط بودند، در پي کودتاي نافرجام اخير به آلمان گريخته اند و برلين  بايد آنان را به ترکيه بازگرداند.
چاووش اوغلو افزود: نشانه هاي مثبتي از همکاري آمريکا براي تحويل دادن فتح الله گولن به ترکيه وجود دارد.
وي افزود  احساسات ضدامريکايي در ترکيه به علت درخواست استرداد فتح الله گولن که آنکارا او را متهم مي کند مغز متفکر کودتاي نافرجام اخير اين کشور بوده است از واشنگتن به شکل محسوسي افزايش يافته است.
چاووش اوغلو که در مصاحبه با شبکه تلويزيوني سي ان ان ترک شرکت کرده بود  افزود در صورتي که واشنگتن گولن را که در حال حاضر در پنسيلوانيا اقامت دارد به آنکارا مسترد نکند مناسبات ترکيه - امريکا به شکل بدي تحت تاثير قرار خواهد گرفت.
امريکا به عنوان پيش شرطي براي استرداد گولن دريافت « اسناد محکمي » را که او را به کودتاي پانزده ژوئيه مرتبط مي سازد خواستار شده است.

درخواست گولن از دولت آمريکا
از سوي ديگر رهبر جنبش هيزمت ترکيه، از مقامات آمريکا خواست، او را به آنکارا مسترد نکنند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه؛ "فتح الله گولن" رهبر جنبش هيزمت ترکيه، از مقامات آمريکا خواست در برابر فريب‌کاري‌هاي "رجب طيب اردوغان"، رئيس جمهوري ترکيه مقاومت کرده و او را به ترکيه مسترد نکنند.
فتح الله گولن بار ديگر اتهامات اردوغان به وي مبني بر نقش داشتن در کودتاي نافرجام 15 ژوئيه در ترکيه را رد کرد و گفت هميشه با خشونت مخالف بوده است.
گولن، تصريح کرد از راهبرد اردوغان که با تهديد آمريکا به کاهش حمايت از ائتلاف ضد داعش مي‌خواهد از اين کشور باجگيري کند، نگران است.
گولن، آمريکا را ترغيب کرد براي حفظ صلح و دموکراسي در خاورميانه در برابر رجب طيب اردوغان تسليم نشود که از کودتاي نافرجام براي محقق کردن کودتاي آرام خود بهره برداري مي‌کند.
مقامات ترکيه‌ از جمله رئيس جمهوري و نخست وزير اين کشور در اظهارات خود بارها از آمريکا خواسته‌اند تا گولن را که در تبعيد خودخواسته در اين کشور به سر مي‌برد، دستگير کرده و به ترکيه استرداد کند.

گولن از آمريکا فرار کرده است
اين گزارش در حالي است که وزير دادگستري ترکيه روز پنجشنبه اعلام کرد ترکيه اطلاعاتي دريافت کرده است مبني بر اينکه فتح الله گولن که آنکارا او را به طراحي کودتاي نافرجام در ترکيه متهم مي کند احتمالا اين ماه از محل اقامت خود در آمريکا فرار کرده است.
به گزارش خبرگزاري رويترز از استانبول ، بکر بوزداغ در مصاحبه با شبکه تلويزيوني « خبرترک » افزود گولن ممکن است به استراليا ، مکزيک ، کانادا ، آفريقاي جنوبي يا مصر فرار کرده باشد.

مصر پناهندگي گولن را بررسي مي کند
در همين حال، نخست وزير مصر اعلام کرد اگر فتح الله گولن، چهره مخالف دولت ترکيه از مصر تقاضاي پناهندگي کند، قاهره آن را بررسي خواهد کرد.
شريف اسماعيل در کنفرانس خبري در مقر نخست وزيري مصر در قاهره درباره احتمال تقاضاي پناهندگي فتح الله گولن از مصر گفت:«من در اين باره هيچ اطلاعي ندارم و اگر هم چنين تقاضايي مطرح شود، در مرحله نخست، قاهره آن را بررسي خواهد کرد».
نخست وزير مصر به جزئيات بيشتري در اين باره اشاره نکرد.
پيش از اين يکي از نمايندگان پارلمان مصر درخواست کرده بود قاهره به گولن  پناهندگي سياسي بدهد. نماينده پارلمان مصر افزود مصر در واکنش به اقدام ترکيه در ميزباني مخالفان دولت مصر ، به فتح الله پناهندگي سياسي بدهد.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1395/05/08 13:55:4گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 9905035
تعداد بـازدید سال : 654029
تـعداد بــازدیـد ماه : 98521
تعداد بازدید هفته : 23787
تعداد بازدید دیـروز : 6274
تعداد بازدید امـروز : 1684
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 272

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.235.75.174
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others