امضاي توافقنامه چابهار ميان ايران، افغانستان و هند + جزئيات توافقنامه

خبرگزاري آريا-روساي جمهوري اسلامي ايران و افغانستان و نخست‌وزير هندوستان، توافقنامه چابهار را امضاء کردند.
به گزارش سرويس سياسي خبرگزاري آريا، روساي جمهوري اسلامي ايران و افغانستان و نخست‌وزير هند، با اشاره به اهميت راهبردي موافقتنامه سه جانبه چابهار، پيام آن را همکاريهاي مشترک، باورمندي و استفاده از فرصت‌هاي منطقه‌اي براي پيشرفت ، امنيت و ثبات منطقه دانستند.

    دکتر روحاني: هندوستان از مسيري مطمئن به افغانستان، آسياي ميانه و قفقاز متصل مي شود/ اين توافقنامه نه تنها عليه هيچ کشوري نيست بلکه به نفع صلح و ثبات منطقه خواهد بود
    "دامورداس مودي": امروز همگان شاهد رقم خوردن تاريخ نه تنها براي سه کشور بلکه براي همه ملت‌هاي منطقه هستند
    "اشرف غني": صادرات بعضي‌ در منطقه تروريسم است و صادرات ما سه کشور، باورمندي ، همکاري مشترک و استفاده از فرصت‌هاي موجود در مسير رفاه مردم و ثبات در منطقه مي‌باشد

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني عصر دوشنبه در مراسم امضاء موافقتنامه تأسيس دالان حمل و نقل و گذر بين‌المللي، موسوم به توافقنامه چابهار، امروز را روزي تاريخي در توسعه روابط سه کشور دانست و اظهارداشت:امروز از طرف تهران، دهلي نو و کابل اين پيام به منطقه و جهان منتقل مي‌شود که پيشرفت‌ و توسعه کشورهاي منطقه در سايه همکاري‌هاي مشترک و استفاده از فرصت‌هاي منطقه‌‌اي شتاب بيشتري مي گيرد.
رييس‌ جمهوري اضافه کرد: نماد اين همکاري سه‌جانبه کلمه چابهار است که بهاري براي هر سه کشور است و ما در سايه سرمايه‌گذاري و فعاليت مشترک در چابهار مي‌توانيم، هندوستان را از مسيري مطمئن به افغانستان، آسياي ميانه و قفقاز پيوند دهيم.
دکتر روحاني خاطرنشان کرد: از طريق موافقتنامه و سندي که امروز به امضاء رسيد، پيامي براي کارآفرينان سه کشور و ساير کشورها، منتقل مي‌شود که آنها مي‌توانند بر مبناي اين دالان جديد بين‌المللي، برنامه‌هاي خود را تنظيم کنند.
رييس‌ جمهوري تصريح کرد: سند امروز تنها يک سند اقتصادي نيست بلکه سندي سياسي و منطقه‌اي است و پيام آن اين است که کشورهاي منطقه، بايد از فرصت‌هاي منطقه‌اي براي منطقه استفاده کنند.
دکتر روحاني افزود: در اين توافقنامه سه جانبه فضا براي حضور و فعاليت کشورهاي ديگر باز است و آنها مي‌توانند، در آينده به اين سند ملحق شوند.
رييس‌ جمهوري تأکيد کرد: توافق امروز عليه هيچ کشوري نخواهد بود، بلکه به نفع صلح و ثبات منطقه خواهد بود.
دکتر روحاني خاطر نشان کرد: در جلسه سه جانبه‌اي که پيش از امضاء اين سند، برگزار گرديد، تصميم گرفتيم که هر کشور وزيري را براي پيگيري اين توافقنامه تعيين کنند و از طرف ايران و هند، وزراي راه، مأمور اين کار شدند و افغانستان نيز قرار شد به زودي مسئول مربوطه را معرفي کند تا با برگزاري جلسات منظم، موضوع را تا انتها پيگيري کنند.
رييس‌ جمهوري خاطر نشان کرد: سوم خرداد براي مردم ايران، يک روز تاريخي و مبارک است و با امضاء اين سند، همچنين مي‌تواند، روز همکاري سه کشور و روز چابهار معرفي شود.
"نارندرا دامورداس مودي" نخست وزير هندوستان نيز در اين مراسم با خواندن شعري از حافظ، تصريح کرد: روزهاي جدايي و شب‌هاي فراق به پايان رسيده و دوستي ما براي هميشه ادامه خواهد داشت.
نخست وزير هند افزود: امروز همگان شاهد رقم خوردن تاريخ نه تنها براي ملت‌هاي سه کشور بلکه براي همه ملت‌هاي منطقه هستند.
دامورداس مودي با بيان اينکه برقراري پيوند و ارتباط از نيازهاي اساسي بشريت است،‌ گفت: امروز ما بر آنيم که اين نياز را برآورده کنيم و بخاطر ميزباني اين رويداد بي‌نظير و عظيم از از جناب آقاي روحاني بسيار سپاسگزار هستيم.
نخست وزير هندوستان با بيان اينکه برنامه مشارکت اقتصادي از تأکيدات دهلي نو محسوب مي‌شود، گفت: امروز بخاطر اين هدف مشترک در کنار هم قرار گرفته و همچنان کنار يکديگر خواهيم ايستاد و ايجاد راه‌هاي جديد و امن و رسيدن به موفقيت در اين راستا از اهداف ماست.
وي با بيان اينکه ايران و هندوستان از قرن‌ها پيش به واسطه هنر، فرهنگ، انديشه  و آداب و رسوم با يکديگر پيوند خورده‌اند، اظهار داشت: ما حتي در دوره‌هاي آشفته‌هاي تاريخ، هيچگاه پيوند خود را از دست نداده‌ايم و ديدار امروز آغاز فصل جديدي بر مشارکت‌ و همکاري‌هايمان خواهد بود.
نخست وزير هندوستان تصريح کرد: قرارداد راه‌اندازي کريدور سه جانبه چابهار مي‌تواند، مسير اين منطقه را تغيير دهد و بنيان‌نهادن مسير جديدي در اين منطقه است، اين کريدور همچنين مي‌تواند موانع جريان اقتصادي در سراسر منطقه را از بين ببرد.
اشرف غني رييس‌ جمهوري اسلامي افغانستان نيز در اين مراسم با تأکيد بر تعهد کشورش نسبت به قرارداد سه جانبه چابهار، گفت: قاره آسيا به لحاظ اقتصادي در حال تغيير و تبديل شدن به يک قطب بزرگ اقتصادي است و تأمين رفاه مردم در اين شرايط نيازمند همکاري‌هاي منطقه‌اي است.
رييس‌ جمهوري اسلامي افغانستان تأکيد کرد: جغرافيا سرنوشت نيست و اراده جغرافيا را تغيير مي‌دهد و امروز اراده ما از چابهار شروع شده اما افق آن، يک توسعه همه جانبه اقتصادي، سياسي و فرهنگي خواهد بود.
اشرف غني تأکيد کرد: صادرات بعضي‌ در منطقه تروريسم است و صادرات ما سه کشور، باورمندي و همکاري مشترک و استفاده از فرصت‌هاي موجود در مسير رفاه مردم و ثبات در منطقه مي‌باشد و پيام ما اين است که همه کشورهاي منطقه بايد در اين نوع همکاري مشارکت کنند.

جزئيات توافقنامه چابهار
توافقنامه سه‌جانبه ترانزيتي چابهار تحولي عظيم در مناسبات منطقه‌اي است/ ايران، امين و دبيرخانه دائمي موافقتنامه شد
روساي جمهوري اسلامي ايران و افغانستان و نخست وزير هندوستان، امضاء توافقنامه سه‌جانبه ترانزيتي چابهار را موجب تحول در همکاري‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک سه کشور و همچنين باعث تحولي عظيم در مناسبات منطقه‌اي، توصيف کرده و بر ضرورت گسترش روابط تهران- کابل- دهلي‌نو، در راستاي تحکيم صلح، ثبات و امنيت منطقه تأکيد کردند.

[<%title%>]

    دکتر روحاني: پيام توافقنامه سه‌جانبه به جهانيان اين است که ما براي همکاري‌هاي مشترک و در مسيري سازنده، متحد هستيم
    نخست وزير هندوستان: اين توافقنامه با اراده کامل سه کشور عملياتي خواهد شد
    رييس جمهوري افغانستان: اين پروژه زمينه‌ساز تحولي بزرگ نه تنها براي سه کشور، بلکه در سراسر منطقه است

حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني روز دوشنبه در نشست سه‌جانبه سران جمهوري اسلامي ايران، هندوستان و افغانستان، گفت: جمهوري اسلامي ايران در شرايط پس از تحريم و فضاي جديد بوجود آمده، آمادگي دارد همکاري‌ها و روابط خود با همسايگان بويژه هندوستان و افغانستان را توسعه داده و از اين ظرفيت به نفع ملت‌هاي منطقه استفاده کند.
 رييس جمهوري با اشاره به اينکه سه کشور همواره از همکاري‌هاي مشترک براي ايجاد تحولات مثبت در منطقه حمايت کرده اند، افزود: ما نيازمند ابتکارات مشترک در منطقه هستيم که امروز امضاء توافقنامه ترانزيتي سه جانبه چابهار يکي از زمينه‌هاي همکاري بسيار خوب، در منطقه و سه کشور را فراهم مي‌کند.
رييس‌ جمهوري اظهار داشت: ابتکار ايران، هندوستان و افغانستان در امضاء توافق سه جانبه ترانزيتي اگر چه ابتکاري اقتصادي است اما زمينه‌اي براي ساير همکاري‌ها بشمار رفته و بخش‌هاي مختلف مي‌توانند، از اين همکاري بهره‌برداري کنند.
دکتر روحاني توافقنامه سه جانبه تهران، دهلي نو و کابل را همراه با پيامي بر مبناي دوستي، اتحاد و همکاري در جهت رفاه ملت‌هاي منطقه برشمرد و گفت: توافقنامه ترانزيت سه جانبه نه يک تصميم سياسي، بلکه اجماع منطقه‌اي به عنوان ضمانت همکاري‌ها است و مي‌تواند اراده‌هاي مشترک را براي توسعه روابط و مناسبات ميان سه کشور به نمايش بگذارد.
رييس‌ جمهوري افزود: اين ابتکار مي‌تواند تحولات بسيار خوبي براي سه کشور و ساير کشورهاي منطقه به همراه داشته باشد.
دکتر روحاني ادامه داد: در اين ابتکار که توسعه ترانزيت منطقه شرقي ايران بشمار مي‌رود، هند را به چابهار و هر سه کشور را به قفقاز و شرق اروپا نزديک مي‌کند و مي‌تواند شرايط بهتري را براي کارآفرينان در سه کشور فراهم آورد.
رييس‌ جمهوري با اشاره به اينکه با امضاء موافقتنامه سه‌جانبه ايران، هندوستان و افغانستان، يک دالان ترانزيت بين‌المللي ايجاد خواهد شد، خاطر نشان کرد: اين اقدام، فرصتي بزرگ براي تعاملات منطقه‌اي و فعال شدن کارآفرينان سه کشور و منطقه ايجاد خواهد کرد و بي‌ترديد رقابت‌هاي مثبت و همکاري‌هاي مشترک، همه را به سمت رويکردي سازنده هدايت مي‌کند.
دکتر روحاني امضاء توافق سه‌جانبه را روزي مهم و تاريخي در روابط سه کشور و داراي منفعت براي کل کشورهاي منطقه برشمرد و اظهار داشت: اين اقدام، آغازي است که در آينده ارتباط بخش‌هاي کارآفريني با يکديگر را تسهيل مي‌کند.
رييس‌ جمهوري تأکيد کرد: پيام توافقنامه سه‌جانبه ترانزيتي ميان ايران، هندوستان و افغانستان به کشورهاي جهان، اين است که ما سه کشور، براي همکاري‌هاي مشترک و در مسيري سازنده، متحد هستيم.
دکتر روحاني با اشاره به ضرورت فعاليت‌هاي اقتصادي مشترک آينده سه کشور در منطقه چابهار، به منظور توليد محصولات براي مصرف داخلي و صادرات، گفت: چابهار اين ظرفيت را دارد که نقطه وصل کشورهاي منطقه باشد و کشورهاي ديگر نيز مي‌توانند در اين پروژه از ابعاد مختلف اعتباري و تکنولوژي مشارکت کنند.
رييس‌ جمهوري خاطر نشان کرد: توافق سه جانبه ترانزيتي ايران، هندوستان و افغانستان، بي ترديد به امنيت، ثبات، همکاري و توسعه منطقه کمک شاياني خواهد کرد.
"نارندرا دامورداس مودي" نخست وزير هندوستان نيز در اين نشست با تقدير از پيشگامي ايران در برگزاري اين نشست و ميهمان‌نوازي از روساي شرکت‌کننده، گفت: امروز در تاريخ سه کشور، روز مهمي بشمار مي‌رود، چرا که اين توافق تنها توافقي بر روي کاغذ نيست، بلکه با اراده کامل عملياتي خواهد شد.
نخست وزير هند با تأکيد بر اينکه بايد زمينه‌هاي اجرايي اين توافق در کمترين زمان آماده شود و هندوستان براي اجراي کامل اين توافق مصمم است، اظهار داشت: روند پيشرفت پروژه بايد به دقت از سوي وزرا، نظارت شده و هر گونه موانع احتمالي، هر چه سريع‌تر برطرف شود.
دامورداس مودي خاطرنشان کرد: اين پروژه و همکاري مشترک الگوي بسيار خوبي براي منطقه خواهد بود و بايد آن را به کريدور حمل و نقل بين‌المللي جنوب - شمال متصل کنيم.
اشرف غني رييس‌ جمهوري اسلامي افغانستان نيز در اين نشست با بيان اينکه" امروز گذشته و آينده ما به يکديگر پيوند مي خورد"، گفت: در گذشته از طريق راه ابريشم با هم ارتباط داشتيم و امروز مرکزي شدن چهارراه تجارتي منطقه باعث گسترش روابط ميان سه کشور خواهد بود و اين نشاني روشن از همکاري‌هاي منطقه‌اي براي ايجاد اشتغال و تحرکات اقتصادي، خواهد بود.
رييس‌ جمهوري اسلامي افغانستان با تأکيد بر اينکه اين پروژه زمينه‌ساز تحولي بزرگ نه تنها براي سه کشور، بلکه در منطقه بشمار مي‌رود، خاطر نشان کرد: توافق سه‌جانبه ايران، هندوستان و افغانستان امکان ارتباط ميان کشورهاي منطقه را بوجود آورده و از چين تا آسياي مرکزي را بهم متصل مي‌کند.
اشرف غني با اشاره به اينکه افغانستان از گسترش همکاري‌هاي مشترک بندري و ترانزيتي ميان سه کشور، استقبال مي‌کند، گفت: مردم سه کشور مي‌خواهند تا اثرات اين پروژه را سريع مشاهده کنند و لذا بايد با مديريت دقيق از حداکثر ظرفيت‌هاي موجود همکاري در اين راستا استفاده شود.
رييس‌ جمهوري اسلامي افغانستان، تأکيد کرد: بخش‌هاي خصوصي و دولتي افغانستان آماده هرگونه سرمايه‌گذاري در منطقه چاربهار هستند.
ياد آور مي‌شود براساس موافقتنامه تأسيس دالان حمل و نقل و گذر بين‌المللي ميان جمهوري اسلامي ايران، جمهوري اسلامي افغانستان و جمهوري هند؛ جمهوري اسلامي ايران به عنوان امين اسناد و دبيرخانه دائمي اين موافقتنامه تعيين گرديد.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1395/03/03 22:30:37گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 12707349
تعداد بـازدید سال : 244542
تـعداد بــازدیـد ماه : 19912
تعداد بازدید هفته : 54147
تعداد بازدید دیـروز : 6604
تعداد بازدید امـروز : 3060
تـعداد کـل مطالب : 3735
تعداد افـراد آنــلاین : 215

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 18.232.53.118
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others