از "جشن مختلط دخترها و پسرها" تا "سِلفي رقاصه هاي عريان! " + عکس و فيلم

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، يک جشن مختلط که به مناسبت فارغ التحصيلي دانشجويان پزشکي دانشگاه طائف برگزار شده بود، جنجال گسترده اي در عربستان به راه انداخته است.
در پي برگزاري اين جشن مختلط، که از سوي دانشکدۀ پزشکي دانشگاه طائف در يک مرکز تجاري ترتيب داده شده بود، دانشگاه طائف با انتشار بيانيه اي تلاش کرده است تا مسئوليت اين جشن را از خود سلب کند. در اين بيانيه آمده است: «ما ضمن محکوم کردن اقدام خودسر تعدادي از دانشجويان دانشکدۀ پزشکي، هرگونه ارتباط خود با اين جشن را تکذيب و تأکيد مي کنيم که اين اقدام کاملا فردي بوده است».
عربستان سعودي در ماه هاي اخير حوادث زيادي از اين دست به خود ديده است که از نگاه صاحب نظران تلاش قشرهايي از جامعۀ عربستان براي رهايي از سلطۀ ديني "هيأت امر به معروف و نهي از منکر" سعودي و سخت گيري هاي افراطي آن است.
براي مشاهده اين فيلم کليک کنيد.

سِلفي رقاصه هاي عريان!
چندي پيش نيز 4 دختر نيمه عريان، پس از پوشاندن چهره هاي خود، در برابر يک مرکز تفريحي در حومۀ رياض پايتخت عربستان سعودي به رقص و گرفتن تصاوير سلفي مشغول شدند!
منابع امنيتي عربستان اعلام کردند، اين دختران جوان تبعه کشورهاي عربي، در يک پارتي شبانۀ مبتذل حضور داشتند و هدف آنان از ثبت تصاوير رقص نيمه عريان خود، انتشار آن در صفحات اجتماعي کمپين مخالفت با هيأت امر به معروف و نهي از منکر عربستان بوده است.
انتقاد از اقدام هاي هيأت امر به معروف و نهي از منکر عربستان تا جايي شدت يافته است که مسئولان سعودي ناگزير اختيارات اين نهاد را که به "ابزار وهابيت براي قدرت نمايي در تمام جنبه هاي زندگي مردم" تبديل شده، محدود کرده اند.
انتشار چنين اخباري از عمق وضعيت اسفناک زنان در جامعه سعودي حکايت دارد.
سعودي ها براي اينکه نشان دهند به حقوق زنان اهميت مي دهند، اخيراً امتيازهاي ويژه اي به آنها داده اند.
جديدترين امتياز آنها به زنان سعودي اين است که دختران عربستاني به تنهايي مي‌توانند به مغازه بروند!
دختران عربستان پس از اين مي توانند بدون محرم براي نوشيدن چاي و قهوه و آب ميوه به مغازه ها بروند.
روزنامه انگليسي تايمز روز سه شنبه در گزارشي نوشت: دختري که در يکي از مناطق اعيان نشين رياض - پايتخت عربستان - زندگي مي‌کند، براي اولين بار توانست به يکي از کافي شاپ‌هاي منطقه سکونتش برود.
تايمز در گزارشي با عنوان " دختران عربستاني درپي کاهش اختيارات پليس ديني طعم آزادي را مي چشند"، به نقل از آن دختر نوشت:  وي مي گويد که تا يک ماه پيش نمي توانست به کافي شاپ منطقه اش برود و با خيال راحت روي صندلي بنشيند، و هيچ يک از نيروهاي پليس ديني به او کاري نداشته باشد.
کاترين فيليپ نويسنده اين گزارش تأکيد مي کند: پليس ديني عربستان که اختيارات فراواني داشت ، تا چندي پيش مانع ورود دختران عربستاني به مراکز خريد و غيره بدون محرم مي شد، ولي هم اکنون دختران بوي آزادي را استشمام مي کنند.
فيليپ افزود : پليس ديني عربستان با مردم خشونت آميز رفتار مي کرد. براي نمونه 15 دانش آموز يک مدرسه دخترانۀ شبانه سال 2002 در آتش سوختند زيرا پليس ديني به علت اينکه دختران هنگام آتش گرفتن خوابگاه شان حجاب به سر نداشتند، از نجات دادن آنها خودداري کرد.
فيليپ در گزارش خود نوشت : موبايل و شبکه هاي اجتماعي نقش بسزائي در کاهش اختيارات مستبدانه پليس ديني عربستان داشت. کاربران شبکه هاي اجتماعي چندي پيش کليپي را منتشر کردند که در اين کليپ يکي از نيروهاي پليس ديني عربستان دختري را مقابل يک مرکز خريد به باد کتک مي گيرد و به درخواست هاي عاجزانه دختر توجهي نمي کند.

زنان سعودي عقدنامه خود را مي‌بينند!
پيش از اين نيز امتياز ديگري براي زنان عربستان در نظر گرفته شده بود. وزارت دادگستري سعودي، براي نخستين بار با اعطاي يک نسخه از عقدنامه به زنان عربستاني موافقت کرد.
زنان عربستاني از اين بعد مي توانند طبق دستور "وليد المعاني" وزير دادگستري سعودي، يک نسخه از عقدنامه خود را در اختيار داشته باشند.
وزير دادگستري سعودي تأکيد کرد که اين تصميم به خاطر اطلاع يافتن زنان از حقوق خود و همچنين نياز آنان به نسخه‌اي از عقدنامه هنگام مراجعه به دادگاه -به دليل اختلاف با همسر- اتخاذ شده است.
زنان در عربستان از بسياري از حقوق شهروندي محروم هستند به صورتيکه آنان حتي حق رانندگي و دريافت گواهينامه ندارد.

اما با وجود اين امتيازهاي ويژه به زنان عربستان، زنان عربستان در پي احقاق حقوق خود هستند و براي تحقق آنها به هر اقدامي دست مي زنند!
چندي پيش هزاران زن عربستاني، با ايجاد هشتگي در تويتر، درخواستي قديمي را که پيش از اين بارها با بي توجهي حکومت مواجه شده بود، اين بار در عرصۀ پايگاه هاي ارتباط اجتماعي مطرح کردند.
اين درخواستِ زنان عربستاني با استقبال تندروهاي سعودي مواجه شد که طرفدارِ خانه نشين کردن زنان و جلوگيري از بيرون آمدنِ زنان از خانه و اختلاط با بيگانگان هستند.
در مقابل، شماري ديگر از کاربران با مخالفت با اين رويکرد، خروج زنان از خانه و مشارکت در کار همپاي مردان به منظور کسب حقوق ماهيانه را خواستار شدند.
اين هشتگ، در واکنش به چشم اندازِ اقتصادي عربستان براي سال 2030، ايجاد شد و هدف از آن ارائۀ رويکردي تازه در نگاه به کارِ زنان بود.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1395/03/03 22:28:26گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 12691234
تعداد بـازدید سال : 228427
تـعداد بــازدیـد ماه : 3797
تعداد بازدید هفته : 38032
تعداد بازدید دیـروز : 9196
تعداد بازدید امـروز : 3797
تـعداد کـل مطالب : 3735
تعداد افـراد آنــلاین : 300

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.238.88.35
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others