در سوگ استاد

به گزارش سلام باخرز، مرحوم استاد  حسین سمندری در سال ۱۳۱۱ در خانواده‌ای متوسط در شهرستان باخرز متولد شد. وي در کنار پدر به شغل آرایشگری مشغول شد و از ۸ سالگی با موسیقی دوتار آشنا شد.

ايشان در نزد استادان بزرگ موسیقی تعلیم یافت و پیشرفت موسیقی استاد خیلی زود فراگیر و جهانی شد و توانست در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی حضور يافته و مقام‌هایی را کسب كند. حضور او در جشنواره‌های آلمان، ایتالیا، فرانسه، یونان، لبنان، سوئیس و اتریش پررنگ بوده است.

بسياري،مرحوم سمندری را با مقام معروف «سرو خرامان» و با آواز استاد ابراهیم شریف‌زاده می‌شناسند. «یهودی منوهین»، ویولونیست مشهور بين‌المللي درباره‌ي او گفته است: حاضرم تمام افتخاراتم را بدهم، اما در عوض بتوانم پنجه‌های این مرد روستایی را داشته باشم

او سازنده دو تار و همچنین سازنده قیچک بود . سابقه ۷۰ ساله استاد سمندری در موسیقی یکی از بزرگترین افتخارات شهرستان باخرز می باشد .

زبردستی و احساس نوازی و خصوصیات اخلاقی ویژه ای در وجود حسین سمندری و دو تارنوازی او جمع شده است که بعید است آن همه ویژگی در هنر و شخصیت دیگری فراهم آمده باشد.همین ویژگی ها از استاد سمندری «تکنوازی» با عاطفه و بی همتا ساخته است چنان که وی میان احساسات و حرکات پنجه ها ونوای سازش رابطه ای درهم تنیده و پرسوز برقرار کرده است. فروتنی و خاکساری فردی و اجتماعی او (که وی را واداشته تا باهمه ی زبر دستی و توانایی هنر نوازندگی، باز در گوشه ای از باخرز خراسان به پیشه ی دهقانی و کشاورزی سنتی و هم «سلمانی گری» بپردازد) سبب شده است هر چند «گوهر شناسان هنر» دیده و ندیده، شیفته ی او و نوای دوتارش شده اند، دیگران آن گونه که شایسته و بایسته است وی را نشناسند.

او اگر چه به علت محرومیت و نبودن امکانات آموزش نتوانست در مدرسه درس بخواند ولی از بهترین شاگردان مدرسه عشق و هنر پدرش گردید. چندی نگذشت که شهرت و آوازه او مرزهای کشور را درنوردید و توانست در جشنواره های جهانی که در آلمان، یونان، ایتالیا، لبنان و … برگزار شد مقامات جهانی را کسب کند.

زندگی استاد همیشه صحنه ی فراز و نشیب های زیادی بود. فقر و تنگدستی به قدری به ایشان فشار آورد که باعث شد دو تار یادگار پدرش را به قیمت ناچیزی بفروشد تا بتواند امرار معاش زندگی اش کند.

تا کنون شاعران و هنرمندان زیادی با شنیدن صدای زخمه های او شیفته و دلباخته ی پنجه ی گرم استاد شدند و با ایشان ملاقاتهای زیادی داشتند.شاعر شهیر و هنر شناس روانشاد مهدی اخوان ثالث پس از شنیدن نوای ساز استاد سمندری توسط نواری اهدایی، شعری با عنوان دوتار سمندری سروده و تقدیم او کرده است.
قربان زخمه های تو٫ خون پاش ونغنه ریز

“سبزپری” است این که می زنی یا “شترخجو”؟

توبا دوسیم محشر کبری بپا کنی

شش تار خویش من شکنم (یا نه؟ هان بگو)

ازپنجه ی توزخم جگر٫ خون دل چکان

مضراب من برنجی و مومی است ٫سیم مو

تو زیر آب می بری و می دهی به دشت

دارد شترخجوی ت وحکم شترگلو

استاد بی نظیر ٫حسین سمندری

پر از کدام چشمه و دریا کنی سبو؟
به جز اخوان سه شاعر خراسانی و غیر خراسانی ساکن این خطه هم که هر کدام باری صید پنجه های پراحساس سمندری شده اند، دریافت و احساس خود را از آن نوای پرسوز را به شعر کشیده اند از آن جمله:استاد محمد قهرمان زاوه ای ، محمود رضا آرمین (سهی سیستانی) ، دکتر یحیی حدادی ابیانه را می توان نام برد. از این میان استاد قهرمان شعر خویش را به لهجه ی محلی قابل درک برای استاد سمندری سروده و گویا بدین وسیله آرزوی یار دیرین و از دست رفته ی خود شادروان اخوان را برآورده باشد که می خواسته شعرش را بدین لهجه بسراید اما نشده است، با بنا به آن فروتنی های اخوانی نتوانسته است و دکتر یحیی حدادی بیشتر تاریخ پرماجرا و درد این مرز و بوم را در ساز سمندری شنیده و به زبان آورده است. سهی سیستانی نیز دریافت و احساس شخصی خود را به شعر کشیده است

هوشنگ جاويد  در مورد استاد سمندري اينگونه ميگويد: سمندري تاثير بسياري بر موسيقي خراسان و تربت جام گذاشت و نوآوري هايي را نيز بر كليت موسيقي اين منطقه داشت كه تا به امروز ادامه دارد. از جمله اين تاثيرات مهم مي توان به تغيير در جنس سيم هاي دوتار اشاره كرد. سمندري رفيقي در منطقه باخرز خراسان داشت كه نوازنده تار بود. وقتي صداي تار اين فرد را مي شنود صداي مضراب ها به گوش اش بسيار شيرين مي آيد؛ از اين رو از او مي خواهد براي سيم هاي دوتار او نيز از جنس سيم هاي تار استفاده كند.
اين پژوهشگر موسيقي نواحي در ادامه تصريح كرد: سمندري مي گفت وقتي اين تغيير افتاد در نظام كوكي دوتار نيز تغييراتي بروز كرد كه باعث شد تا دوماه تمام مدام مشغول كار بر روي دوتار باشد تا بتواند بر روي اين نظام جديد كوكي آهنگ ها و مقام هاي قبلي را منطبق كند. به اين ترتيب از سال ۱۳۴۳ به بعد و به دنبال تغييري كه غلامحسين سمندري در ساز دو تار به وجود آورد موسيقي خراسان نيز تغيير كرد.

سرانجام مرحوم استاد ‘حسین سمندری’ عصر پنجشنبه سوم فروردین ماه ۹۱ در سن ۸۰ سالگی بر اثر سكته مغزی دارفانی را وداع گفت و  دوتار استاد که او را قبله دوتار خراسان رضوی می‌خواندند به موزه موسیقی اهدا شد.

اما ديگر استاد نيست تا وقتي سازش را به دست مي گيرد اشك هايش روي كاسه دوتار جاري شود. ديگر استاد نيست تا كنارش بنشيني و وقتي سازش به وجد مي آيد، ديگر هيچ نخواهي. ديگر استاد نيست تا با آن صداي گرفته و بغض آلود بنوازد چهاربيتي هايش را و زير لب بگويد:

چه سازم كه صداي من جرس نيست                                                      به جسم ناتوان من نفس نيست

هنوز صداي مستانگي كاسه دوتارش در گوشهايم طنين انداز مي شود و مي دانم كه هرگز نميرد آن كه دلش زنده شد به عشق…

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1395/01/04 22:29:18گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 10975602
تعداد بـازدید سال : 1724596
تـعداد بــازدیـد ماه : 92450
تعداد بازدید هفته : 48671
تعداد بازدید دیـروز : 10637
تعداد بازدید امـروز : 2597
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 121

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.234.250.24
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others