پشت‌پرده ورود میوه‌های قاچاق از زبان آقای وزیر

وزیر جهاد کشاورزی چگونگی واردات میوه توسط قاچاقچیان، ممنوعیت واردات گندم در سال آینده، برنامه‌ریزی برای کشت گلخانه‌ای، قانون‌شکنی برخی در بازار روغن نباتی و موانع صادرات محصولات کشاورزی به روسیه صحبت کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمود حجتی امروز در نشستی خبری اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی بارها مخالفت خود را با واردات میوه به دلیل تولید مناسب میوه از نظر کمی و کیفی اعلام کرده است و علی‌رغم وجود مشکلات متعدد در این زمینه، مذاکرات و پیگیری‌های متعددی برای جلوگیری از این پدیده انجام داده است.

وی افزود: برخی می‌گویند قاچاق میوه سازمان‌یافته انجام می شود که باید آن عده‌ای که قاچاق میوه را در همان کامیون‌ها و کانتینر‌هایی که گفته می‌شود می‌آورند، شناسایی شوند که در زمینه‌ قاچاق میوه طی هفته‌های اخیر نمایندگان وزارتخانه‌های مختلف با وزیر کشور جلسه داشتند و در آنجا مسائل بسیاری روشن شد.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در جلسه‌ مشترک وزیر کشور با دستگاه‌های متولی از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره‌ قاچاق سازمان یافته میوه به دستگاه‌ها دستور برخورد با خاطیان داده شد، چرا که در این جلسه مطرح شد قاچاق سازمان یافته تحت عنوان ترانزیت صورت گرفته است، یعنی این‌که میوه‌ای که از مرزهای جنوبی به قصد ترانزیت و با پملپ به مقصد آسیای میانه به کشور وارد شده، به داخل کشور نشت پیدا کرده است!

حجتی گفت: در تخلفی که گزارش شده آمده است کانتینرهای ترانزیتی که پلمب شده بودند پس از ورود به کشور در این کانتینرها به همراه پلمب و با جرثقیل برداشته شده و میوه‌ها تخلیه و مجددا درب این کانتینرها نصب شده است.

وی تاکید کرد: اگر در میادین میوه و تره‌بار یا دیگر مراکز عرضه میوه‌های قاچاق وجود داشته باشد، باید با آنها برخورد شود و اجازه توزیع آن داده نشود.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اگر بسیاری از کارشناسان قاچاق میوه را از نظر مسائل اقتصادی آسیب‌زا برای کشاورزی ایران می‌دانند، وزارت جهاد کشاورزی بیش از آنکه مسائل اقتصادی را مهم بداند، پدیده قاچاق را از نظر مسائل فنی و بهداشتی مشکل‌آفرین و چالش‌زا برای بخش کشاورزی تلقی می‌کند، چرا که طی 10 سال اخیر تاکنون آفت‌های بسیاری گریبانگیر بخش کشاورزی شده‌اند که همگی سوغاتی قاچاق بوده‌اند و می‌توان به مگس مدیترانه‌ای مرکبات، مگس میوه زیتون و غیره اشاره کرد که این آفات باعث خسارات بسیاری به تولیدات داخلی شده است.

به گفته حجتی، ایران به شهادت آمار، جزو 10 تولید‌کننده میوه‌هایی مانند مرکبات، سیب، انگور و نخستین تولید‌کننده محصولاتی از جمله خرما، انار، زعفران و غیره در جهان است؛ بنابراین دلیلی ندارد که واردات میوه به کشوری صورت بگیرد که با این حجم از تولیدات مناسب و تنوع اقلیمی خود در فروش محصولات تولیدی‌اش مشکل دارد، چرا که به عنوان مثال پنج میلیون تن انواع مرکبات در کشور تولید می‌شود که چهار برابر متوسط هر فرد در جهان است و به همین دلیل هیچ نیازی به واردات میوه نداریم.

وی اظهار کرد: گرچه در کشور تجارت غالبا بر مبنای واردات صورت می‌گیرد تا صادرات اما باید سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و تجاری در بخش کشاورزی را بر مبنای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل انجام دهیم تا تولید‌کننده‌ای که با هزار رنج و زحمت محصول‌اش را به بازار عرضه می‌کند، دغدغه فروش و مراحل پسین تولید را نداشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: به عنوان مثال برای تامین روغن مورد نیاز به عنوان یک محصول استراتژیک باید سیاستی اتخاد شود تا براساس میزان تولید داخلی و نیاز وارداتی بازار را تنظیم می‌کنیم که البته میزان تولید دانه‌های روغنی و ضریب خودکفایی آن طی سال‌های دولت هشتم به حدود 15 درصد رسیده بود و در حال حاضر به دلیل بی‌توجهی‌هایی که در دولت گذشته صورت گرفته بود به هشت درصد کاهش یافت، اما باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا مشکلات موجود که بعضا در دستگاه‌های دولتی هم مشاهده می‌شود از بین برود.

واردات 9 برابری به خریداران دانه‌های روغنی داخلی

حجتی ادامه داد: برای سیاست‌گذاری و تنظیم بازار روغن نباتی در شرایط کنونی با توجه به این که میزان نیاز وارداتی ما حدود 90 درصد است، درصددیم به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که وارد‌کنندگان نسبت به میزان خرید دانه‌های روغنی تولید داخل 9 برابر بتوانند واردات انجام دهند که در این صورت با توجه به بالاتر بودن قیمت تمام شده دانه روغنی داخلی سه درصد در قیمت تمام شده روغن تاثیر‌گذار است که البته اگر روغن تولید شده در کشور سه درصد با این شرایط گران‌تر شود می‌توان گفت برای مردم قابل تحمل‌تر است تا این‌که بخواهیم برای واردات آن تعرفه قائل شویم و حدود 30 درصد قیمت روغن‌نباتی در کشور افزایش یابد.

وی با بیان این‌که از همه پیشنهادات موجود در راستای منافع ملی استقبال می‌شود، اظهار کرد: برخی در مقابل قانون ایستادگی می‌کنند و به آن تمکین نمی‌کنند، در حالی که بارها به مخالفان در صنایع روغن نباتی اعلام شده که اسناد خرید، فروش و قیمت تمام شده خود را به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان اعلام کنند تا این سازمان درباره‌ی قیمت روغن در کشور تصمیم بگیرند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در خصوص مدیریت واردات و تولید اعلام کرد: به عنوان مثال در سالی که گذشت مدیریت منطقی و اقتصادی بر واردات شکر اعمال شد که همین عامل باعث شد میزان تولید چغندرقند را از سه میلیون و 400 هزار تن در سال 1392 به پنج میلیون و 700 هزار تن در سال جاری افزایش دهیم که از محل تولید این محصول 300 هزار تن به تولید شکر امسال اضافه شده است.حجتی خاطر نشان کرد: در سال 1385 معادل دو میلیون و 500 هزار تن شکر به کشور وارد شد در حالی که نیاز کشور 500 هزار تن بود و نتیجه این سیاست‌ و مدیریت غلط کاهش تولید شکر به دو میلیون تن بود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال واردات گندم تاکنون بیش از 4.5 میلیون تن ثبت سفارش انجام شده و حدود 2.5 میلیون تن واردات صورت گرفته است، در حالی که به کمتر از این میزان گندم وارداتی نیاز داشتیم.

جهاد کشاورزی گفت: در کشور به حدود 13.5 میلیون تن گندم برای تامین نیاز داخلی از مصرف خوراکی، صنعتی تا خودمصرفی نیاز داریم و امسال شرکت بازرگانی دولتی هشت میلیون و 70 هزار تن گندم تولید داخلی را خریداری و به 70 هزار نانوایی تحویل داد و در سال آینده پیش‌بینی می‌کنیم میزان خرید گندم به حدود 9.5 میلیون تن برسد.

حجتی تصریح کرد: اگر میزان خرید گندم در سال آینده به اندازه پیش‌بینی‌های صورت گرفته باشد نیازی به واردات گندم نداریم و در صورتی با واردات موافقت می‌شود که به صورت ورود موقت و به قصد صادرات گندم یا محصولات ثانویه آن باشد.

وی اظهار کرد: مسوولیت نظارت بر مواد غذایی بر عهده سازمان غذا و داروست و هیچ دستگاهی اعم از دولتی و خصوصی نمی‌تواند خارج از این چارچوب عمل کند و اگر تاریخ مصرف محصولی به پایان برسد و قابل مصرف باشد پس از آزمایشات و تایید از سوی این سازمان می‌تواند مجددا تاریخ مصرف‌اش برای توزیع در بازار تمدید شود در غیر این صورت آن محصول قابل عرضه و مصرف نیست.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: درباره‌ی سیب‌زمینی‌های فاسد شده نیز همین مساله صدق می‌کرد و البته باید دید که چرا این محصول فاسد شد و قبل از این‌که فاسد شود، چرا به عنوان خوراک انسان یا دام توزیع نشد.

حجتی ادامه داد: 800 هزار تن سیب‌زمینی در استان اردبیل در مهرماه برداشت می‌شود در حالی که در این استان یک درصد از این میزان ظرفیت سردخانه‌ای و انبارداری وجود دارد که البته برای حل این مشکل رایزنی‌های بسیاری صورت گرفته و توانستیم امسال 500 هزار تن سیب‌زمینی صادر کنیم که البته این افتخار نیست.

وی تصریح کرد: صادرات سیب‌زمینی و محصولات آب‌بر صرفه اقتصادی ندارد و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که اگر قرار بر صادرات این محصولات باشد باید آنها را تبدیل به محصولات دیگری مانند چیپس یا خلال سیب‌زمینی وغیره کنیم و پس از آن صادر شود.

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: یکی‌دیگر از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت گلخانه‌ای محصولات آب‌بر است که بتوانیم پس از اجرای این طرح تولید محصولات آب‌بر را خارج از فضای گلخانه‌ای از طریق قوانین جدید ممنوع کنیم، اما ابتدا باید فضای گلخانه‌ای و کشت این محصول در محیط بسته به اندازه نیاز کشور توسعه پیدا کند که در این زمینه هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان احداث گلخانه وجود ندارد.

به گفته حجتی اگر تولید محصولات آب‌بری مانند خیار به فضای گلخانه‌ای انتقال پیدا کند سالانه یک میلیارد مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود که به اندازه آب‌های سد کرج است و این عدد برای تولید گوجه‌فرنگی به حدود دو میلیارد مترمکعب می‌رسد.

وی اظهار کرد: برای تقویت صادرات میوه‌هایی مانند سیب درصدد اجرای طرح واردات در ازای صادرات هستیم به گونه‌ای که بتوانیم به عنوان مثال به تاجران تکلیف کنیم در ازای تقاضایی که برای واردات موز دارند، باید میوه‌هایی مانند سیب را صادر کنند تا بتوانیم در این راستا تولید‌کنندگان را تقویت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین درباره موانع صادرات محصولات کشاورزی به روسیه مشکلات زیرساختی مانند سخت‌گیری‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای روسیه، کاهش ارزش روبل و تعرفه‌های گمرکی که از سوی روسیه وضع شده است را از جمله موانع اساسی برای صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه برشمرد و گفت: مهم‌ترین مانع سر راه صادرات تولیدات کشاورزی ایران به روسیه این است که صادر‌کننده عمده‌ای که بتواند با شرکت‌های زنجیره‌ای روسی همزبان شود و به صورت کنسرسیومی کار کند وجود ندارد.

حجتی اعلام کرد: دومین مشکلی که وجود دارد این است که روس‌ها با توجه به سیستم بسته اقتصادی در ایران مدعی هستند تضمینی برای خرید محصولات کشاورزی ایران وجود ندارد، چرا که به محض وجود کمبود در ایران ممکن است صادرات به روسیه دستخوش تغییرات شود که البته در این راستا بسیاری از محصولات مانند مرغ، تخم‌مرغ، میگو، ماهی و محصولاتی مانند کیوی و غیره را برای روس‌ها تضمین کرده‌ایم که تحت هر شرایطی به این کشور صادر می‌شود، اما دیگر محصولات مانند مرکبات را نمی‌توانیم تضمین دهیم.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/12/09 21:31:23گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 8573969
تعداد بـازدید سال : 1323235
تـعداد بــازدیـد ماه : 156632
تعداد بازدید هفته : 10365
تعداد بازدید دیـروز : 7380
تعداد بازدید امـروز : 583
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 421

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.94.200.93
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others