اهداف منطقه‌ای و داخلی ریاض از اعدام شیخ نمر و قطع روابط با ایران

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ پیمان یزدانی: اعدام آیت الله  «نمر باقر النمر» مخالف و معترض شیعی نظام آل سعود به همراه ۴۷ نفر دیگر از معترضان غیر شیعی این رژیم که موجب تنش های گسترده در منطقه و قطع روابط ایران و عربستان و متحدان عرب این کشور در منطقه شده است را می توان از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد.

بررسی نتایج و دستاوردهای احتمالی که برنامه ریزان این رژیم از ارتکاب این اقدام شنیع برای خود متصور بوده اند می تواند حکایت از عمدی بودن اعدام شیخ نمر و شماری دیگر از مخالفان غیر شیعی رژیم آن داشته باشد که چه بسا با هماهنگی و اطلاع کاخ سفید، صورت گرفته است.

با توجه به اینکه بارها اعلام خبر اعدام شیخ نمر توسط عربستان سعودی در گذشته از سوی این رژیم اعلام شده بود و با واکنش تند ایران مواجه شده بود، بعید به نظر می رسد که این رژیم از واکنش احتمالی ایران، شیعیان منطقه و جامعه جهانی به اعدام وی مطلع نبوده باشد لذا می توان گفت که اعدام وی توسط خاندان آل سعود در مقطع زمانی کنونی برنامه ای از پیش طراحی شده و تعمدی برای دستیابی به اهداف خاصی در منطقه و داخل این کشور صورت گرفته است.

همچنین با توجه به نزدیکی شاهزاده «محمد بن نایف» به کاخ سفید و شخص رئیس جمهور آمریکا و اینکه این شاهزاده وزیر کشور سعودی و مسئول اجرای اعدام ها است بعید به نظر می رسد که باراک اوباما از تصمیم آل سعود برای اعدام شیخ نمر مطلع نبوده باشد. همچنین محکوم نکردن اعدام شیخ نمر توسط آمریکا و اکتفا به ابراز نگرانی در این خصوص خود می تواند دلیل دیگری برمطلع بودن کاخ سفید از تصمیم رژیم آل سعود باشد.

اهدافی که می توان برای آل سعود از ارتکاب این اعدام ها در مقطع زمانی کنونی متصور بود عبارتند از:

واهمه از بازگشت ایران به عرصه بین المللی با نزدیک شدن به اجرایی شدن برجام

بازگشت ایران به جامعه بین المللی با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های ایران از سوی امریکا و اروپا می تواند موجب ارتقاء بیشتر جایگاه منطقه ای و جهانی ایران شود.

سعودی ها بعد از سنگ اندازی های فراوان در راه توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ نتوانستند مانع ازدستیابی قدرت های جهانی و ایران به توافق هسته ای شوند. سعودی ها بر این باور هستند که با اجرایی شدن توافق هسته ای موقعیت ژئو پلتیک منطقه به ضرر آنها رقم خواهد خورد. لذا با قطع روابط خود با تهران سعی در سنگ اندازی در مسیر اجرایی شدن برجام دارد.

سنگ اندازی در مسیرحل دیپلماتیک بحران سوریه با هدف کاهش نفوذ منطقه ای ایران

آل سعود که از آغاز بحران سوریه از حامیان گروه های تروریستی در سوریه بوده همواره خواستار حذف بشار اسد از قدرت با توسل به زور بوده و با راهکارهای سیاسی و دیپلماتیک مخالف بوده است.

 اتحاد دیپلماتیک و نظامی ایران و روسیه در سوریه در ماه های اخیر و شکست گروه های تروریستی مورد حمایت ریاض در سوریه موجب شد تا آل سعود و متحدان غربی و منطقه ای اش به اجبار به تلاش برای یافتن راهکاری سیاسی و دیپلماتیک برای بحران سوریه با مشارکت ایران تن دهند. در همین راستا کنفرانس هایی برگزار شد و توافقاتی چند برای حل بحران سوریه بین طرف ها حاصل شد و دور بعدی کنفرانس هم قرار است در اواخر ژوئن در ژنو برگزار شود.

داشتن دست بالا در مذاکرات آتی از سوی ایران و متحدانش چندان به مذاق سعودی ها و متحدان آنها خوشایند نیست. آنها بر این باورند که حل بحران سوریه از این طریق موجب خواهد شد تا ایران در تعیین ساختار قدرت آتی در سوریه نقش به سزایی اعمال کند که این موجب افزایش نفوذ منطقه ای ایران  و به ضرر سعودی ها خواهد بود.

به همین دلیل قطع رابطه با ایران می تواند بهانه خوبی برای سعودی ها برای سنگ اندازی در مسیرکنفراس آتی سوریه در وین محسوب شود.

پیچیده تر کردن روند کلی مقابله با گروه تروریستی داعش در منطقه

در روزها و هفته های اخیر به ویژه بعد از اقدامات تروریستی در اروپا توسط گروه های تکفیری شاهد نوعی همگرایی و همکاری بین برخی قدرت های غربی مثل فرانسه که از روابط خوبی با سعودی ها برخوردار است با محور ایران و روسیه در امر مبارزه با داعش بوده ایم.

قطع روابط با ایران از سوی سعودی ها همچنین می تواند بهانه خوبی برای سنگ اندازی در این اجماع بین المللی برای مبارزه با گروه تروریستی مورد حمایت ریاض یعنی داعش باشد. امری که حتی در گفتار سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز پنهان نبود. به طوری که روز گذشته  ژنرال«جف داویس» از تنش بین ایران و عربستان ابراز نگرانی کرده و گفت این مسئله می تواند روند مبارزه با داعش را پیچیده تر کند.

کاهش نفوذ ایران در داخل مرزهای عربستان

شیعیان عربستان که حدود ۵ میلیون نفر از کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و دارای تعلق خاطر و ارتباط فرهنگی و مذهبی با ایران می باشند از مخالفان نظام آل سعود به شمار می آیند که همواره از تبعیض های مذهبی نظام حاکم سعودی در رنج بوده اند.

رژیم آل سعود با اعدام شیخ نمر که از رهبران شیعیان این کشور محسوب می شود قصد دارد این پیام را به شیعیان این کشور دهد که این رژیم هرگز مخالفان خود و نفوذ فرهنگی ایران را در داخل مرزهای خود نخواهد پذیرفت.

انحراف افکار عمومی مخالفان غیرشیعی خود در داخل مرزهای عربستان

از دیگر نکات جالب اعدام ده ها نفر از مخالفان غیر شیعه عربستان به همراه شیخ نمر توسط رژیم سعودی بوده است. این مخالفان غیر شیعی عموما به گروه های افراطی متمایل به القاعده و «اسامه بن لادن» رهبر القاعده گرایش دارند.

القاعده از گروه های تروریستی است که زمانی مورد حمایت رژیم سعودی بوده ولی رفته رفته در داخل مرزهای این کشور تبدیل به تهدیدی برای رژیم آل سعود شده است.

اعدام این افراد توسط خاندان سعودی این پیام را به آنها داد که این رژیم حتی این مخالفان را هم تحمل نخواهد کرد ولی این امر می توانست واکنش هایی را در میان قبایل نزدیک به مخالفان داشته باشد. رژیم سعودی برای رفع این خطر احتمالی با همزمان کردن اعدام آنها با شیخ نمربا علم به واکنش احتمالی ایران سعی کرده است توجه قبایل غیر شیعی مخالف خود را منحرف کرده و معطوف به ایران کند.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/10/16 22:55:32گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 9073633
تعداد بـازدید سال : 1822899
تـعداد بــازدیـد ماه : 47284
تعداد بازدید هفته : 32581
تعداد بازدید دیـروز : 5430
تعداد بازدید امـروز : 5291
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 144

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 35.175.113.29
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others