توصیه‌های حفظ نباتات به گلخانه‌داران و تولیدکنندگان سبزی و صیفی در ایام سرد/ خیار گلخانه‌ای در کمین سفیدک داخلی

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره مراقبت‌هایی که بهره‌برداران بخش کشاورزی باید در برخورداری با سرمای هوا انجام دهند، گفت: جدی گرفتن توصیه‌های هواشناسی یکی از مواردی است که باعث می‌شود محصولات کشاورزی موجود در زمین در فصل حاضر کمتر لطمه ببینند.

کرامت‌الله اکبرپور افزود: در حال حاضر به‌غیر از مرکبات که باید ارقام حساس زودتر چیده شود، در مناطق جنوبی سبزی و صیفی و جالیز و در کل کشور محصول غلات روی زمین کشاورزان است.

وی خاطرنشان کرد: به سبزی و صیفی‌کاران در مناطق جنوبی کشور توصیه شده است که به اطلاعیه‌های هواشناسی توجه کنند و در شب‌هایی که سردی آنها محرز است، نسبت به آبیاری زمین اقدام کنند، زیرا زمانی که هوا به‌شدت سرد می‌شود، اگر مزرعه مرطوب باشد، اختلاف دمای پنج درجه‌ای مانع از یخ زدن محصولات خواهد شد.

اکبرپور ادامه داد: در حرارت پایین، این بهره‌برداران نباید سم و کودپاشی کنند و لازم است تا اجازه دهند رطوبت هوا بالا رود و درجه حرارت نیز اندکی افزایش یابد، چون عمده سموم کشاورزی زمانی اثر می‌کند که درجه هوا از 10 درجه بیشتر باشد.

 

ساعات کوددهی به سبزی و صیفی به بعدازظهرها موکول شود

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: جذب کودهای شیمیایی نیز در دمای 10 تا 15 درجه به بالا انجام می‌شود؛ بنابراین بهتر است ساعات کوددهی به بعدازظهر محول شود.

وی یادآور شد: اگر بهره‌برداران بخش کشاورزی در حوزه سبزی و صیفی به‌ویژه محصولاتی چون گوجه‌فرنگی و سبزیجات برگی، محصولات به‌زراعی را رعایت کنند، کمترین مشکل دچار محصول آنها خواهد شد.

اکبرپور تأکید کرد: از آنجا که برخی بیماری‌ها در هوای خنک و رطوبت بالا طغیانی می‌شود، لازم است نسبت به تهویه مناسب اقدام کنند و علاوه بر آن، ردیف‌های کشت را نزدیک به‌هم انتخاب نکنند تا رطوبت در یک محل تجمع پیدا نکند.

وی اظهار داشت: محصول مرکبات نیز در ارقامی چون واشنگتن ناول علاوه بر آنکه آبیاریشان باید در زمان مناسب باشد، لازم است قبل از سرد شدن هوا نیز برداشت انجام شود، اما پرتقال‌های تامسون سرما را به‌راحتی تحمل می‌کند و مشکلی برایش به‌وجود نخواهد آمد.

اکبرپور همچنین گفت: استفاده از آبیاری قطره‌ای در باغ‌های مرکبات در شب قابل توصیه است، زیرا اگر در زمانی که آفتاب وجود دارد آبیاری انجام شود، قطره‌های آب همچون ذره‌بین عمل می‌کند و لکه‌های سوخته را روی میوه به‌وجود می‌آورد

 

بیماری سفیدک داخلی خیار در کمین است

مدیرکل دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور در توصیه به گلخانه‌داران نیز افزود: برای محصولات گلخانه‌ای به‌ویژه در جنوب کشور، پیش‌آگاهی‌های لازم داده شده است و به گلخانه‌داران در شیوع بیماری سفیدک داخلی هشدار داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: لازم است وقتی رطوبت هوا بالا می‌رود و هوا ابری است، توصیه‌ها را رعایت کنند، زیرا سفیدک داخلی در این زمان بیشتر می‌شود و به‌ویژه در محصول خیار ممکن است طغیانی شود.

اکبرپور ادامه داد: سم‌پاشی به‌موقع و تهویه مناسب هوای گلخانه می‌تواند رطوبت را از حد اشباع خارج کند و از طغیانی شدن برخی آفات و بیماری‌ها جلوگیری کند.

وی درباره گندم نیز تصریح کرد: غلات به‌ویژه گندم در هوای سرد هیچ مشکلی ندارد و می‌تواند سردترین هوا را تحمل کند، اما زمان آن رسیده که علف هرزهای جنوب کشور تحت مبارزه قرار گیرد و کشاورزان نسبت به تأمین علف‌کش‌ها مورد نیاز اقدام کنند.

اکبرپور یادآور شد: در استان خوزستان طی 10 روز آینده باید سموم علف‌کش مورد استفاده قرار گیرد.

وی در پایان تأکید کرد: تاکنون تنها سرمای پاییزه که در فصل مهر حادث شد، اندکی خسارت وارد کرد، اما تاکنون مشکل خاصی در عرصه وجود نداشته است./

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/09/21 17:34:17گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 11285876
تعداد بـازدید سال : 2034870
تـعداد بــازدیـد ماه : 66498
تعداد بازدید هفته : 44149
تعداد بازدید دیـروز : 14226
تعداد بازدید امـروز : 3016
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 312

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 100.24.125.162
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others