آخرین روایت از ماجرای خمینی شهر/محاکمه کادر پزشکی متخلف تا پایان هفته آتی


دکتر هاشمی وزیر بهداشت در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص حادثه اخیر در بیمارستان خمینی شهر اصفهان گفت: اصل ماجرا این بوده است که کودکی برای برش حدود یک سانتی‌متری در زیر چانه به بیمارستان دولتی در خمینی شهر اصفهان مراجعه می‌کند که پزشک اورژانس اقدام به بخیه زخم او می‌نماید، در صورتی که زخم کوچک بود و می‌توانست این کار صورت نگیرد ولی برای اینکه جای زخم نماند بخیه کردند. بنابراین مادر کودک را به صندوق ارجاع دادند و از آنجایی که مادر توان پرداخت هزینه را نداشت به پرستار مراجعه کرد و پرستار کار را ناتمام رها کرد.
وی افزود: روایت‌هایی مبنی بر اینکه بخیه کشیده در رسانه‌ها و فضای مجازی پراکنده شده ولی کودک با یک بخیه در چانه مرخص شده است. یعنی کار به صورت ناقص انجام شده است.
 بیمارستان‌های دولتی موظف به ارائه خدمات رایگان در شرایط اورژانسی هستند
وزیر بهداشت در خصوص تخلف بیمارستان دولتی برای ارائه خدمات اورژانسی عنوان کرد: هیچ بیمارستان دولتی برای ارائه خدمات اورژانسی نباید مطالبه وجه کند، فقط باید خدمات ارائه شود. ولی این بیمارستان تخلف کرده است و مهمترین تخلف این بیمارستان این است که به محض ورود فرد به اورژانس ارائه خدمات باید آغاز شود که این اتفاق افتاد ولی ضمن کار خدمت‌رسانی ناتمام ماند.
وی در ادامه گفت: بیمار تحت پوشش بیمه نبوده است و از طرفی توانایی پرداخت هزینه را نیز نداشته است و به همین دلیل کار متوقف شده است. این خلاف اخلاق پزشکی است و از این جهت هم کادر پزشکی و هم افرادی که نظاره‌گر بوده‌اند، مقصر می‌باشند. از این مهمتر دستگاه نظارتی که در دانشگاه هستند و برای نظارت خود حقوق هم دریافت می‌کنند، این خبر را با سه روز تأخیر به معاونت درمان اطلاع دادند، که این تأخیر خیلی زیاد است و نشان می‌دهد که وظایف خود را به درستی انجام نداده‌اند، بنابراین به دادگاه ارجاع داده خواهند شد.
کادر پزشکی متخلف تا پایان هفته محاکمه می‌شوند
هاشمی در خصوص محاکمه متخلفان در فضای کاملاً منصفانه گفت: در وحله اول چون بیمار کودک بوده است و خدمات هم ضروری بوده هیچ عقل سلیمی مبادرت به این امر نمی‌کند، بنابراین باید از لحاظ روانشناسی این مسئله مورد بررسی قرار بگیرد تا پایان هفته آتی دستگاه قضایی حکم لازم را برای متخلفان صادر خواهد کرد.
وزیر بهداشت در خصوص نحوه اطلاع خود از این اتفاق عنوان کرد: من این اتفاق را از طریق فضای مجازی در ساعت 12 شب متوجه شدم و همان موقع با بازرسین خود تماس گرفتم که آنها نیز اطلاع نداشتند، بنابراین معاونت درمان بازرسی در دو تیم به اصفهان رفتند و در طی جلسه‌ای که تشکیل شد با خاطیان برخورد صورت گرفت. این مسائل برای تمام حوزه‌ها اتفاق می‌افتد ولی نباید خدمات ارزشمندی که در طی این دو سال صورت گرفته است را زیر سؤال ببریم، افراد حاشیه ساز می‌خواهد از این قضیه بهره ببرند و همه زحمات ما را زیر سؤال ببرند.
متخلفان هر توضیحی دارند در دادگاه بگویند
وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه خاطیان علت این امر را چگونه بازگو کرده‌اند، گفت: کادر پزشکی گفته‌اند اورژانس خیلی شلوغ بود و مادر نیز توانایی پرداخت هزینه را نداشت، بنابراین آنها تهدید کردند که اگر هزینه پرداخت نشود، کار درمان را ناقص می‌گذارند ولی این فقط در حد یک تهدید یا شوخی نبوده است. بلکه به نوعی این عمل را انجام دادند. بنابراین صحبت‌های آنها به هیچ عنوان قابل قبول نیست، اگر خاطیان توضیح دیگری نیز دارند، می‌توانند در دادگاه بیان کنند.
شرطی کردن کمک به یکدیگر در حوزه سلامت معنی ندارد
دکتر هاشمی در خصوص پیگیری‌های این ماجرا از سوی معاونت درمان تصریح کرد: معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پس از چند روز تأخیر به محض اطلاع از این قضیه جلسه‌ای تشکیل دادند و کودک را معاینه و به جراح پلاستیک سپردند. شرطی کردن کمک به دیگران درست نیست چه برسد که در این شرایط یک وظیفه بوده است. پول مهم است ولی نباید جای اخلاق انسانی را بگیرد، این ماجرا وجدان عمومی را جریحه دارد کرد که بیش از همه جامع پزشکی بوده است.
خطای فردی نباید به کل تعمیم داده شود
وزیر بهداشت با بیان این که این یک خطای فردی بوده است، تأکید کرد: اگرچه این خطای فردی بوده است ولی نباید آن را به کل تعمیم دهیم. مردم برای جامعه پزشکی احترام زیادی قائل هستند دل آن ها نیز شکسته است. چراکه بیش از اصل موضوع به حاشیه پرداخته شده است و فرصتی ایجاد شده تا افرادی که مشکلی داشته‌اند از این فضا سوءاستفاده کنند.
وی در خصوص کاریکاتورهایی که در فضای مجازی منتشر شده است، عنوان کرد: این کاریکاتورها بیان یک احساس است ولی واقعیت ندارد. یعنی در مراجعه به بیمارستان‌ها این نگاه وجود ندارد چرا که در طول گذشته میزان رضایت مردم در حوزه سلامت بیش از حوزه‌های دیگر بوده است. کم نیستند پزشکانی که شبانه‌روز بر بالین بیمار انجام وظیفه می‌کنند.
وی افزود: اگرچه در کاریکاتورهای اغراق هست اما در واقعیت چیز دیگری است. عزم دولت سامان بخشیدن به حوزه سلامت است که این را از گفته‌های رییس جمهور در روز 16 آذر می‌توان فهمید.
وی در پاسخ به این که قرار بود با طرح تحول سلامت دیگر تحولی در این حوزه اتفاق نیفتد عنوان کرد: تخلف پیش آمده فردی است نه سیستمی در کشور تصادف و بیمار اورژانسی بسیار زیاد است. هیچ کس نمی‌تواند بگوید که هیچ تخلفی وجود ندارد. اما مهم واکنش مسئولین حوزه‌ها است. در وزارت بهداشت هیچ حاشیه امنی برای متخلفان وجود ندارد. به محض اطلاع تلاش داشته‌ایم که منصفانه برخورد کنیم و برای جامعه‌ای که سلامت مردم دست آنها است حاشیه‌سازی نکنیم. ما انتظار انصاف و عدالت را داریم که این خود ورود بازدارنده است.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/09/18 21:10:46گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 10470671
تعداد بـازدید سال : 1219665
تـعداد بــازدیـد ماه : 161679
تعداد بازدید هفته : 11556
تعداد بازدید دیـروز : 8708
تعداد بازدید امـروز : 2848
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 167

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 54.160.19.155
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others