تبدیل منطقه «دوغارون» به منطقه آزاد راه حل مشکل بیکاری مرزنشینان

نماینده مردم تایباد، تربت جام و باخرز گفت: تبدیل منطقه ویژه دوغارون به منطقه آزاد و سرمایه گذاری در این منطقه مرزی می تواند راهگشای حل بیکاری مرزنشینان و جوانان باشد.

غلامرضا اسداللهی در گفتگو با مهر بیان کرد: از آنجا که منطقه ویژه اقتصادی دوغارون راه اندازی شده و گمرک در آن مستقرگردیده لذا ظرفیت مناسبی برای ایجاد اشتغالزایی مهیا شده است.

وی گفت: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون راه اندازی شده و گمرک در آن مستقرگردیده  و با توجه به بازار ۹ میلیون دلاری افغاستان، تلاش بر این است که با پیگری های لازم از شورای عالی مناطق آزاد و دولت بتوانیم منطقه ویژه اقتصادی دوغارون را به منطقه آزاد تبدیل کنیم  که این امر با راه انداری تجارت چمدانی رونق اقتصادی را در سطح استان به وجود می آورد.

فاز نخست راه آهن مشهد- دوغارون آماده ریل گذاری است

وی بیان کرد: اتصال راه آهن دوغارون به مشهد در فاز اول به طول ۴۴ کیلومتر اجرا شده که ۳۰ کیلومتر آن آماده ریل گذاری می باشد و مابقی آن در قالب فاینانس اجرا خواهد شد.

غلامرضا اسدالهی در گفتگو با مهر بیان کرد: ما در صدد هستیم تا با ایجاد منطقه آزاد زیر ساخت های لازم از جمله تکمیل بزرگراه مشهد تایباد دوغارون، سرعت در تکمیل راه آهن برای سرمایه گذاری در منطقه تایباد فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه انشا الله صعنت ریلی زود تر در منطقه تایباد بعنوان معبر ترانزیتی شرق کشور رونق بگیرد اظهار کرد: با توجه به نبود اشتغال پایدار و بیکاری مفرد و اینکه کشاورزی دیگر جوابگوی معیشت مردم نیست و آبهای زیر زمینی در حال افت می باشد بایستی به سمت اصلاح الگوی کشت حرکت کنیم و طرح مطالعات جامع علمی اصلاح اگوی کشت در منطقه به وزارت کشاورزی ارسال شده است.

برنامه ریزی برای صادرات

وی بیان داشت: امیدواریم با ایجاد خط ۱۶ اینچی گاز در منطقه ویژه اقتصادی و با همکاری بخش خصوصی بتوانیم برنامه گازرسانی ایران به افغانستان را به سرانجام رسانده تا گام بزرگی در مرودات توسعه تجاری و اقتصادی دو کشور باشد.

وی با اشاره اینکه با ایجاد طرح اصلاح الگوی کشت وضعیت منابع آبی و کشاورزی منطقه را حفظ می کنیم افزود: اقلیم تایباد به کاشت پسته همخوانی دارد و بایستی به سمت باغداری گام برداریم.

اسدالهی افزود: باید صنایع تبدیلی کشاورزی، صنایع که ویژگی صادراتی و ارزش افزوده دارد و صنایعی که باعث افزایش تولید و صنعت و اشتغال پایدار در منطقه می شود را ایجاد کنیم که به معیشت مرزنشیان منطقه کمک کند.

وی ادامه داد: با توجه به روزهای آفتابی طولانی در طول سال و سرعت باد بیش از حد در شهرستان مرزی تایباد سایت انرژی خورشیدی و انرژی بادی در راستای تولید انرژی های نو و تجدید پذیر و طبیعی ایجاد خواهد شد و تولید برق خواهیم داشت که می توانیم به کشور افغانستان صادر کنیم.

وی گفت : منطقه ویژه اقتصادی این ظرفیت را دارد منابع معدنی افغانستان و کشور در داخل منطقه فرآوری کند و به مناطق مختلف جهان صادر کند.

لزوم توجه به گردشگری سلامت

وی به گردشگری سلامت اشاره کرد و افزود: با توجه به نیاز مردم افغانستان و آماده بودن زیر ساختهای منطقه ویژه می تواند بیمارستانی برای مداوای اولیه بیماران خارجی ایجاد شود.

وی گفت: برای حل معیشت مردم اجرای طرح سوخت مرزنشینان برای ۱۷ روستا با جمعیت بالغ بر ۴ هزار و شصت خانوار فروش روزانه سوخت در بازارچه مرزی دوغارون با عاملیت گنجینه دوغارون آغاز شده که در حال حاضر ماهانه صد هزار تومان به حساب سرپرست خانوار واریز و پیگر آن هستیم که مردم شهر های تایباد و کاریز که ۲۰ کیلومتر از مرز فاصله دارند مشمول این طرح قرار گیرند

مطالعات منابع معدنی

وی افزود: در جهت ایجاد اشتغال پایدار و با پیگیری های لازم و دستور معاون وزیر صنعت ۱۲ هزار کیلومتر از معادن تایباد گمانه زنی و مطالعات ذخیره معدنی در حال انجام می باشد

اسدالهی گفت: برای استقرار صنایع پایین دستی معدنی و استخراج از معادن با موافقت وزیر صنعت  سه محدوده در منطقه ویژه معدنی کرات با غنای بالا در حال واگذاری به تعاونی های فراگیر شهرستان است.

وی افزود: علاوه بر تحت پوشش قرارگرفتن  کلیه ایثارگران بیش از صد هزار نفر از مردم منطقه در این تعاونی سهم معدنی خواهند داشت که از مردم تقاضا داریم جهت استخراج و فراوری معدن و ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی سرمایه های خرد خود را در اختیار تعاونی ها قرار دهند تا در تقویت معیشت خانواده موثر باشند.

ارسال شده توسط : مدیر سیستم - تاریخ درج : 1394/05/17 19:38:37گزارش به ناظر

ارسال نظر

توجه : کلیه نظرات ارسالی شما بعد از تایید توسط مدیریت،درسایت نمایش داده خواهد شد .
 
نام و نام خانوادگی :  
متن :  
متن امنیتی :  
 

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 12375755
تعداد بـازدید سال : 3124749
تـعداد بــازدیـد ماه : 158373
تعداد بازدید هفته : 23564
تعداد بازدید دیـروز : 5440
تعداد بازدید امـروز : 13132
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 115

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.237.234.213
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others