۸۰ هزار تن پیاز روی دست کشاورزان اصفهانی مانده است

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: نبود برنامه‌ریزی برای تولیدات کشاورزی در استان اصفهان سال‌هاست که تولید کنندگان این عرصه را با مشکلات زیادی مواجه کرده است و برای نمونه می توان به تبدیل ۲۰ هزار تن سیب زمینی فریدن در سال گذشته به خوراک دام اشاره کرد.

امسال نیز تراژدی محصولات روی زمین مانده برای پیازکاران فریدنی تکرار شده و نکته مهم این است که پیاز به دست آمده در فریدن سفید است و می‌توان حداکثر آن را به مدت یک هفته در انبارها نگهداری کرد.

نبود برنامه ریزی برای فروش تولیدات کشاورزی در فریدن

ناعم عبداللهی یکی از عمده پیازکاران شهرستان فریدن در گفتگو با خبرنگار مهر دلیل اصلی نبود بازار فروش برای پیاز را برنامه‌ریزی نادرست جهاد کشاورزی برای تولیدات کشاورزی در این منطقه می‌داند و ادامه می‌دهد: نبود برنامه‌ریزی باعث شده است که کشاورزان در نوع کشت سرگردان باشند.

وی هزینه کشت پیاز در هر هکتار را ۳۵ میلیون تومان عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: این در حالی است که در حال حاضر محصول را با کمترین قیمت از کشاورز خریداری می‌کنند که حتی هزینه‌های کشت کشاورز نیز تامین نمی‌شود.

این کشاورز شهرستان فریدن افزایش تعرفه صادرات پیاز به عراق را از جمله دلایل روی زمین ماندن محصولات پیاز کشاورزان فریدن می‌داند و می‌افزاید: این در حالی است که به ظاهر و بنابر اعلام غیر رسمی مسئولان بازار داخلی اشباع شده است.

دلالان قصد دارند مابه‌التفاوت تعرفه صادرات را از جیب کشاورزان بپردازند

اما احمد عبداللهی دیگر کشاورز پیاز کار دامنه‌ای برداشت همزمان پیاز در استان‌های اصفهان، تهران، البرز، همدان و خراسان رضوی را دلیل اصلی روی زمین ماندن محصولاتشان می‌داند و می‌گوید: نوع محصول برداشت شده در این استان‌ها نیز یکسان است و این امر زمینه ساز اشباع بازار داخلی و برآورده شدن نیاز داخل است.

وی که از صادرات پیاز فریدن به کشورهای عراق ،تاجیکستان و روسیه در سال‌‌های گذشته خبر می‌دهد، می‌افزاید: این در حالی است که تعرفه این کشورها برای صادرات بالا رفته است و برخی دلالان قصد دارند جبران این مابه‌التفاوت تعرفه را از جیب کشاورزان بپردازند.

۸۰ هکتار اراضی کشاورزی فریدن زیر کشت پیاز است

رامین رستمی، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان فریدن در گفتگو با خبرنگار مهر سطح زیر کشت پیاز این منطقه را یک هزار  هکتار اعلام می‌کند و می‌گوید: در هر هکتار ۸۰ تن پیاز برداشت می‌شود که بر این اساس در حال حاضر ۸۰ هزار تن پیاز در شهرستان فریدن قابل برداشت است.

وی که از رکود بازار فروش پیاز در کشور خبر می‌دهد، اضافه می‌کند: در حال حاضر پیاز را با قیمت ناچیزی خریداری می‌کنند و این در حالی است که در نظر داریم وقتی که قیمت‌ها در بازار بهتر شود نسبت به فروش پیازها اقدام کنیم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی که معتقد است فروش پیاز در سال‌های گذشته خوب بوده است و به همین دلیل کشاورزان در سال جاری نسبت به کشت این محصول اقدام کرده‌اند، ادامه می‌دهد: کشاورزان به این نوع محصول به عنوان کشت پردرآمد نگاه می کردند و به همین دلیل در این وضعیت هستند.

وی در خصوص ارایه الگوی کشت مناسب به کشاورزان نیز می‌گوید: ما دوره‌های آموزشی را در طول سال برای کشاورزان برگزار می‌کنیم.

رستمی اضافه می‌کند: کشت گیاهان دارویی را برای کشاورزان فریدن در دستور کار قرار دادیم و این در حالی است که از سوی کشاورزان استقبال خوبی صورت نگرفته است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارایه تسهیلات به کشاورزان برای تغییر الگوی کشت نیز می‌گوید: تسهیلات در نظر گرفته شده برای کشاورزان در حوزه سرمایه‌های در گردش بوده است که به کشت‌های خاص اختصاص می‌یابد.

رئیس اداره چهاد کشاورزی شهرستان فریدن همچنین ترویج کشت محصول جدید در بین کشاورزان این شهرستان را امری سخت توصیف کرد.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/05/14 14:28:48گزارش به ناظر

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 12352656
تعداد بـازدید سال : 3101650
تـعداد بــازدیـد ماه : 135274
تعداد بازدید هفته : 465
تعداد بازدید دیـروز : 3490
تعداد بازدید امـروز : 465
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 64

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 44.192.10.166
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others