خاندان آل سعود درآستانه فروپاشی قرار گرفته است

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی روز دوشنبه در مقاله ای با عنوان «فروپاشی آل سعود.. چرا برخی قدرتهای جهانی و منطقه ای برای نجات آنها تلاش می کنند»، وضع سعودی ها را بسیار شکننده و لرزان توصیف کرد و افزود: آل سعود در پشت صحنه نتوانسته زیرساخت های اقتصادی عربستان را ارتقا دهد و یا نظام اجتماعی مناسبی برای توزیع ثروت بنا کند. همچنین نظام سیاسی آنها بر نظام موسساتی و نظم داخلی استوار نیست و از شیوه ای عقب مانده ای پیروی می کند. 
الاخبار اضافه کرد: در عرصه فرهنگ نیز وهابیت بر عربستان سیطره دارد و سقف افکار و گفت و گوها را تعیین می کند و با این شیوه، بستر مناسبی برای تایید گروه های تروریستی - تکفیری و در راس آنها داعش فراهم می کند. 
به نوشته روزنامه الاخبار، همه این عوامل مانع از تشکیل هویت ملی در کشوری شده که دچار دو دستگی های عمیقی است. از یک سو اقلیت منتسب به خاندان و قبیله ای خاص از ثروت های رویایی بهره مند شده و از سوی دیگر گروه های وسیعی از مردم از فقر و بیکاری رنج می برند، به گونه ای که باور آن برای کشور نفتی ثروتمندی همچون عربستان دشوار است. 
این روزنامه نوشت: در بعد دیگر، شاهد دو دستگی در بافت اجتماعی این کشور هستیم. نخبگان و صاحبان اندیشه های لیبرالی دچار گوشه گیری و یاس و ناامیدی هستند و شیعیان ، اسماعیلی ها، زیدی ها و قبایل دیگر تحت ظلم و استبداد قرار دارند و هیچ گامی در جهت اجرای برنامه های توسعه محور برای آنها برداشته نمی شود. در چنین شرایطی، جنگ افروزی علیه یمن باعث شده تا هویت یمنی در سه استان مرزی نجران، جیزان و عسیر بیدار شود. 
این روزنامه افزود: سعودی ها باید از سال 1990 به مشکلات بزرگی که پیشرفت این کشور و حتی اصل وجود نظام را با خطر مواجه کرده، آگاه شوند، اما این اتفاق نیفتاد. در طول 25 سال با ارزش، حکومت سعودی از تحولات جهانی و منطقه ای که موجب ظهور اقتصادهای قوی و نیروهای محرک تازه ای در جهان شد، برکنار ماند. 
روزنامه لبنانی اضافه کرد: در همین منطقه خاورمیانه، ایران توانست پیروزی های اقتصادی، علمی، فناوری، سیاسی و دفاعی مهمی کسب کند. تجربه اقتصادی ترکیه اگرچه در ارتباط با خارج کشور رقم خورد، با این وجود ترک ها توانستند وضع اقتصادی و رقابتی کشور را بهبود ببخشند. در تمام این مدت، سعودی ها غرق در جمود داخلی بودند و دست به اقدام خطرناک الحاق به نظام سرمایه داری جهان از طریق بذل اموال کشور کردند. این کار به آنها فرصت داد تا با همکاری راست گرایان آمریکایی و لابی صهیونیستی، برنامه های ویرانگری را در منطقه دنبال کنند و جبهه ای را در ضدیت با کشورهای مترقی منطقه به ویژه ایران به راه اندازند. 
الاخبار نوشت: با توجه به همین سستی پایه های حکومت، سعودی ها پی به مخاطر جدی ناشی از ضعف خود در برابر افزایش روزافزون قدرت ایران بردند. این مساله بیش از اینکه مربوط به اقدامات ایران در منطقه باشد، به مشکلات داخلی سعودی ها مربوط است. اینجا است که می توان نصیحت ناشی از دلخوری باراک اوباما به سعودی ها و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس را درک کرد که آنها را توصیه به حل مشکلات داخلی شان کرده بود. 
روزنامه لبنانی ادامه داد: در همین رابطه روس ها نیز پیشنهاد اصلاح سیاست خارجی این کشورها را دادند که اتفاقا مورد قبول سعودی ها قرار گرفت. 
الاخبار نوشت: روسیه به سعودی ها پیشنهاد دو ائتلاف را داده است، یک ائتلاف با سوریه، ترکیه و اردن برای مبارزه با تروریسم و ائتلاف دیگر در زمینه امور دفاعی با مشارکت ایران و کشورهای خلیج فارس به منظور فرونشاندن نگرانی این کشورها. 
الاخبار ادامه داد: در طول ربع قرن گذشته، سعودی ها سیاست های غیر عاقلانه ای در پیش گرفتند، از جمله اینکه در محاصره عراق و به حاشیه راندن آن و بسترسازی برای حمله به آن و کمک در جهت اشغال این کشور از سوی آمریکا، نقش داشتند، این در حالی بود که عربستان باید پرونده جنگ دوم خلیج فارس را مختومه کرده و با مصالحه و سازش با بغداد و حمایت از آن، عراق را یک بار دیگر در مجموعه حکومت های عربی می پذیرفت. اما سعودی ها با این اقدام خود یکی از ارکان امنیت قومی را ویران کردند. 
این روزنامه افزود: پس از سال 2003 نیز سعودی ها نتوانستند با تحولات سیاسی عراق کنار بیایند و با تزریق پول به گروههای تروریستی و تشویق سیاستمداران سنی عراق به عدم انضمام آنها به نظام حکومت ملی، یک بار دیگر شروع به دشمنی با این کشور کردند. الاخبار اضافه کرد: خلاصه مطلب اینکه سیاست های سعودی ها در عراق چیزی جز کینه ورزی و خصومت و دشمنی با حکومت این کشور نبود و فرقی هم بین دولت های قومی و سنی و شیعه قایل نبود، بلکه سعودی ها اساسا کشور عراق را هدف گرفته اند. 
این روزنامه ادامه داد: رفتار جنون آمیز سعودی ها یک بار دیگر در سوریه تکرار شد و آنها در طول پنج سال گذشته تمام تلاش خود را بکار بستند تا این کشور را نابود کنند. این اقدام ناشی از برنامه سیاسی واقع بینانه ای نیست، بلکه نشان دهنده کینه ویرانگری است که سعودی ها در دل دارند. نتیجه این می شود که آنها با جنگ افروزی علیه سوریه، خواسته یا ناخواسته امنیت خود را هدف قرار داده اند. 
الاخبار نوشت: سعودی ها بازندگان جنگ پر هزینه سوریه هستند، جنگی که هاله قداست عربستان را که از زمان جنگ 1973 بر چهره داشت، از این کشور زدود و آن را در معرض حمله های سیاسی و رسانه ای بی سابقه ای قرار داد، امری که به نوبه خود جایگاه کشور را تنزل داده و بحث های تازه ای را درباره قانونی بودن نظام آل سعود و روابط آن با رژیم صهیونیستی و سرپرستی بر حرمین شریفین مطرح ساخت. 
این روزنامه اضافه کرد: سیاست های مبتنی بر رشوه و تخریب و ایجاد تفرقه و نشر وهابیت در یمن و تلاش بی وقفه برای پیشگیری از پیشرفت این کشور و وابسته نگه داشتن آن، سرانجام باعث طغیان مردم یمن در برابر استعمار سعودی شد و ریاض چاره ای ندید جز اینکه با مردم این کشور وارد جنگ شود و این کشور فقیر را به ویرانه تبدیل کند، بدون اینکه نتیجه سیاسی عایدش شود. 
الاخبار افزود: ادامه جنایت های جنگی سعودی ها در یمن نشان از رفتار کینه جویانه آنها در جبران شکست هایشان دارد، شکست هایی که روزبه روز عربستان را از لحاظ مالی، نظامی و اخلاقی به سمت سقوط می کشاند و مردم این کشور تحمل نتایج این جنگ طولانی مدت را نخواهند داشت. بافت و نظامی که توان ادامه چنین جنگی را داشته باشد، در عربستان وجود ندارد. ارتش ها زاییده جوامع خود هستند و نمی توان آنها با مال و سلاح خریداری کرد. 
روزنامه لبنانی نوشت: همچنین سیاست های آل سعود عامل اساسی عدم ثبات در لبنان است و همواره در برابر تفاهم نیروهای داخلی این کشور به منظور پا گرفتن دولت، سنگ اندازی کرده است. 
الاخبار افزود: اردن که همپیمان سعودی ها است و هرگز به خواسته های ریاض نه نمی گوید، با رفتار خوار کننده آل سعود مواجه است. دولت اردن در زیر بار قرض و اختلال های مالی و مساله پناهجویان، کمر خم کرده، اما ریاض در مقابل به جای حمایت از خزانه کشور، شیوه رشوه دهی را بکار گرفته است. 
به نوشته این روزنامه، عربستان به دلیل ثروت های هنگفت نفتی و به سبب شهرهای مقدسی که در آن وجود دارد و همچنین به خاطر فرهنگ وهابیت که در بافت های اجتماعی این کشور ریشه دوانده، بهترین نامزد برای استقرار نیروهای تروریستی - تکفیری می باشد. با این وجود، سعودی ها چاره ای جز ائتلاف با تروریست های تکفیری چه در سوریه چه در عراق و یا یمن نخواهد داشت و تاوان سنگینی برای این ائتلاف پرداخت خواهند کرد. 
الاخبار افزود: اما در بعد داخلی، عملیات کودتا گونه ای که در داخل قصر آل سعود به وقوع پیوست و حکومت را به سلمان بن عبدالعزیز انتقال داد، راه را برای وقوع انقلاب دوم و کنار گذاشتن جناح شاه متوفی باز کرد. نشانه ها گویای آن است که کودتای سومی نیز در راه است تا با کنار گذاشتن محمد بن نایف، موقعیت محمد بن سلمان را مستحکم از قبل سازد. 
به نوشته الاخبار، اینها همه نشانه های اولیه فروپاشی آل سعود است که ظهور پیدا کرده است. شاید این اتفاق برای گروه های ترقی خواه و نیز بسیاری از کسانی که تحت ظلم و استبداد آل سعود بودند، مطلوب باشد، اما از دیدگاه راهبردی، ایران و روسیه معتقدند که فروپاشی آل سعود می تواند نتایج ژئوسیاسی وخیمی به دنبال داشته باشد و منجر به شعله ور شدن جنگ های داخلی ، طائفه ای و قبیله ای در داخل عربستان شود و بدتر از همه اینکه باعث تشکیل حکومت تروریستی - تکفیری خالص در این کشور شود. 
الاخبار نوشت: سعودی ها دست ایرانی ها را برای حل مشکلات نمی فشارند، با این وجود مسکو به تلاش های خود برای سوق دادن ریاض به مصالحه های منطقه ادامه می دهد. چه بسا چهار عامل، سختی های جنگ علیه یمن، تهدیدهای تروریستی روزافزون، فشارهای آمریکا که به نگرانی های آل سعود وقعی نمی نهد و در نهایت بلندپروازی های محمد بن سلمان برای تکیه زدن بر تخت شاهی باعث اثر بخشی این تلاش ها شود و او را تشویق به اتخاذ تصمیم هایی کند که منجر به تایید منطقه ای و جهانی وی می شود.

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/05/12 18:52:29گزارش به ناظر

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 10973793
تعداد بـازدید سال : 1722787
تـعداد بــازدیـد ماه : 90641
تعداد بازدید هفته : 46862
تعداد بازدید دیـروز : 10637
تعداد بازدید امـروز : 788
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 379

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 18.208.202.194
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others