نگاه کلان به مذاکرات هسته ای؛تحلیلی بر موضع گیری رهبر معظم انقلاب

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، ایشان ضمن اعلام سیاست های کلی نظام در خصوص ادامه مبارزه با استکبار و سیاست های جمهوری اسلامی در منطقه، به بیان نظرات تکمیلی خود درباره موضوع هسته ای ایران پرداختند که در این بین چند نکته قابل تأمل است:**تشکر از تیم مذاکره کننده

رهبر انقلاب پس از پایان مذاکرات، تشکر خود را از تیم مذاکره کننده بیان داشتند و فرمودند: «چه این متنی که تهیّه شده است، در مجاری قانونی پیش بینی شده ی خود تصویب بشود و چه نشود، اجر آنها محفوظ است». 

تشکر و قدردانی رهبر معظم انقلاب از آن جهت حائز اهمیت است که با انتشار متن جمع بندی و ضمائم آن، برخی از انتقاد سالم تجاوز کرده و به فضای تخریب و اختلاف و دودستگی دامن زدند.

البته نگاه نقادانه به این جمع بندی با توجه به بدعهدی طرف مقابل کاملاً طبیعی است، اما در این بین، برخی مجدداً و علی رغم توصیه و تأکیدات رهبر انقلاب به خصوص در دیدار با مسئولین نظام، باز هم تیغ انتقاد خود را به نحوی به سمت تیم مذاکره کننده برده اند که گویی متن جمع بندی جز با خیانت آنها آماده نشده است. این رویکرد دقیقاً بر خلاف حکمت و مصلحت بوده و در مسیر ریل گذاری شده رهبر انقلاب قرار ندارد.

از طرفی هم برخی از این ابراز تشکر رهبر معظم انقلاب از زحمات تیم مذاکره کننده را مترادف تأیید نتیجه مذاکرات می دانند که این نگاه هم اشتباه است. 

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار رمضانی امسال خود با مسئولین نظام فرمودند: «من از همه ی توانی که در اختیارم هست استفاده خواهم کرد برای کمک به دولت؛ دولت را تأیید می کنم، حمایت می کنم، مثل همه ی دولت های گذشته… همه ی دولت هایی که بعد از انقلاب سر کار آمدند، دولت های منتخب مردمند و بنده در همه ی این دوره ها - آن وقتی که مسئولیّت داشتم - از همه ی این دولت ها حمایت کردم. همه ی دولتها هم نقاط مثبتی دارند، [هم] نقاط منفی ای دارند؛ هیچ دولتی نیست که بگوید من همه ی نقاطم مثبت است یا کسی بگوید همه ی نقاطش منفی است؛ نه، مثبت و منفی مخلوط است.»**تاکید بر طی کردن مسیر قانونی

پس از اعلام جمع بندی مذاکرات در وین، برخی توقع داشتند رهبر انقلاب موضع حمایتی و یا انتقادی آشکاری اتخاذ کنند، در حالی که هنوز مسیر قانونی و ساز و کار مشخص شده برای این توافق به انتها نرسیده است. امام جواد علیه السلام می فرمایند: «إظهارُ الشَّیءِ قَبلَ أن یُستَحکمَ مَفسَدَةٌ لَهُ؛ آشکار کردن چیزی پیش از استوار شدن، مایه ی تباهی آن است.» (تحف العقول ص 457)

تاکید رهبر انقلاب بر طی شدن مسیر قانونی از دو جهت قابل تامل است:

الف- به دلیل بدعهدی و نقض عهد های فراوان از طرف مقابل و به خصوص آمریکا، این جمع بندی باید کاملا ارزیابی و به اصطلاح، «چکش کاری» شود تا راه سوءاستفاده را برای طرف مقابل ببندد.

ب- نگاهی به گذشته و حال در تاریخ جمهوری اسلامی نشان می دهد که سبک رهبری و سیاست گذاری کلان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، همچون بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی، برای تصمیم گیری درباره ی مهم ترین مسائل کشور، طی شدن فرایندهای قانونی و استفاده از ظرفیت عقل جمعی بوده است. 

از سال 1383 که پرونده ی هسته ای ایران به جریان افتاد، تاکنون سه دولت مسئولیت رسیدگی به این پرونده را برعهده داشته اند. سه دولت با رویکردها و تاکتیک های متفاوت و بعضا متضاد که هرکدام روش های خود را در چارچوب خطوط قرمز برای ورود به این پرونده لحاظ کرده اند. در طول این مدت هم، مسائل آن در مقاطع مختلف با عنایت به خطوط اصلی، ملاحظات، رویکردها و روش های دولت های برآمده از رأی مردم پس از طی شدن فرایند قانونی به جمع بندی و تصمیم گیری رسیده است. 

سیره ی رفتاری رهبر انقلاب در این زمینه نشان می دهد که نه مثل برخی باید ذوق زده بود و نه مانند برخی دیگر برای اصول انقلاب فاتحه خواند! بلکه باید تا پایان یافتن و قوام پیدا کردن مسأله پیچیده ی مذاکرات هسته ای، در تحلیل ها و نقدهای مان نیز این ملاحظه را رعایت کرد.**پرهیز از دودستگی

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولین نظام و سفرای کشورهای اسلامی در روز عید فطر فرمودند: «ملت ایران نیز باید متحد باشد و قضایای هسته ای نباید زمینه ساز دودستگی در کشور شود.» یکی از مهم ترین حربه های دشمنان انقلاب اسلامی، تبدیل فرصت های جمهوری اسلامی ایران به تهدید علیه خودش است. نمونه ی بارز آن را می توان پس از انتخابات سال 88 مشاهده نمود که چطور مشارکت بالای 85درصدی مردم در انتخابات که باید سکوی پرتاب جمهوری اسلامی در معادلات بین المللی و منطقه ای می شد، موجب مخدوش کردن چهره ی نظام اسلامی شد. 

رهبر انقلاب در دیدار با مسئولین نظام و سفرای کشورهای اسلامی در روز عید فطر فرمودند: «ملت ایران نیز باید متحد باشد و قضایای هسته ای نباید زمینه ساز دودستگی در کشور شود.»

باید از پسِ این رخدادها و فتنه ها درس بگیریم که چگونه از فرصت های مان در جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی گام برداریم. باید مراقب بود که مسأله ی ما در مذاکرات، حل پرونده ی هسته ای است نه یارکشی انتخاباتی و نه دعواهای سیاسی و حزبی.**نگاه روندنگر به پرونده ی هسته ای

نگاه کلان و روندنگر یکی از نقاط مهم در سخنان رهبر انقلاب بوده است؛ ایشان در خطبه های عید فطر فرمودند: «ده سال، دوازده سال است که شش دولت بزرگ جهانی- که از لحاظ ثروت اقتصادی و غیره، جزو کشورهای مقتدر دنیا محسوب می شوند- اینها نشسته اند در مقابل ایران، با هدف اینکه ایران را از پیگیری صنعت هسته ای خودش باز بدارند ... نتیجه [اش] این شد که این شش قدرت، امروز ناچار شدند که گردش چند هزار سانتریفیوژ را در کشور تحمّل کنند؛ ناچار شدند ادامه ی این صنعت را در کشور تحمّل کنند؛ ناچار شدند ادامه ی تحقیقات و توسعه ی این صنعت را تحمّل کنند.» 

بنابراین نگاه نقطه ای، مقطعی و فنّی صرف موجب می شود که در تحلیل این مسأله به خطا برویم. برای تحلیل پرونده ای با این زوایای پیچیده که شامل مرور زمان هم شده است، اندکی باید بیشتر تأمل و تحمل کرد و با نگاهی کلی به روند پرونده هسته ای کشور، منصفانه داده ها و ستانده ها را بررسی و قضاوت کنیم.

رهبر انقلاب ضمن آنکه هشدار دادند که باید راه خدعه های طرف مقابل بسته شود، راه حل مشکلات را در وحدت آحاد مردم دانستند. و مگر نه این است که فرمایشات این روزهای رهبری و توجه به آن ها چراغ راه امت مسلمان ایران است؟!

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/04/31 17:25:7گزارش به ناظر

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 10974828
تعداد بـازدید سال : 1723822
تـعداد بــازدیـد ماه : 91676
تعداد بازدید هفته : 47897
تعداد بازدید دیـروز : 10637
تعداد بازدید امـروز : 1823
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 406

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.234.250.24
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others