رايزني هاي ايران براي حل بحران يمن/ظريف:يمني ها با مذاکره مشکلات خود را حل و فصل کنند

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري آريا، محمد جواد ظريف وزير خارجه ايران در کنفرانس خبري مشترک با سرتاج عزيز مشاور نخست وزير پاکستان در امنيت داخلي و امور خارجي در اسلام آباد گفت:يمني ها بايد بر سر ميز مذاکره مشکلات خود را حل و فصل کنند و هر کسي از جمله ايران و عربستان سعودي بايد اين موضوع را تسهيل کنند.
به گزارش آسوشيتدپرس، ظريف گفت:ما معتقديم اين موضوع به پيش شرط نياز ندارد.متاسفانه تسليحات زيادي در داخل و خارج يمن وجود دارد و به نظرم اين راه حل هاي (نظامي )ربطي به موضوع يمن ندارند.موضوع اين است که بايد به يمني ها کمک کرد تا با هم گفتگو کنند تا به اين درگيريها پايان دهند.ما بايد در تعامل با هم به بحران يمن پايان دهيم.مردم يمن نبايد از بمباران هاي هوايي دچار خسارت شوند.ما به راه حلي سياسي نيازمنديم ،راه حلي سياسي و فراگير تا به دولتي فراگير ختم شود.اين از راه گفتگو بين يمني ها محقق مي شود.
وي افزود:يمني ها بايد در کنار ميز مذاکره مشکلات خود را حل و فصل کنند و هر کسي از جمله ايران و عربستان سعودي بايد اين موضوع را تسهيل کنند.اگر از ما خواسته شود ،آماده حضور در تسهيل سازي اين موضوع هستيم.
سرتاج عزيز هم در اين کنفرانس خبري گفت:بحث هاي گسترده اي در پارلمان درباره مشارکت پاکستان در امور داخلي و جنگ داخلي در يمن وجود دارد که به مصلحت پاکستان نيست.ما در هيچ اقدام تهاجمي وارد نمي شويم بلکه تلاش مي کنيم که ميانجيگري کنيم و تلاش مي کنيم که با نفوذ خود و تسهيل امور در جهت گفتگو حرکت کنيم.

درخواست ايران و پاکستان براي تسهيل گفتگوي ملي در يمن     
به گزارش خبرگزاري فرانسه از اسلام آباد ، وزيران امور خارجه ايران و پاکستان شامگاه چهارشنبه تاکيد کردند خواستار «تسهيل» گفتگوي يمني براي دستيابي به راه حل سياسي منازعه اي که اين کشور را دربر گرفته است هستند و با حملات هوايي ائتلاف عربي که رهبري آن را عربستان سعودي برعهده دارد نيز مخالفت کردند.
اسلام آباد به تشويق گفتگو در يمن با تاکيد بر آمادگي خود به منظور دخالت نظامي در صورت هرگونه تهديد تماميت ارضي عربستان سعودي تمايل دارد.
سرتاج عزيز وزير امور خارجه پاکستان شامگاه چهارشنبه در اسلام آباد از محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران استقبال کرد.
عزيز و ظريف تشويق «گفتگوي يمن» را براي خارج کردن اين کشور از بحران کنوني خواستار شدند.
ظريف گفت :« آتش بس ، کمک بشردوستانه ، گفتگوي يمني و تشکيل دولت وحدت! يمنيها بايد چگونگي دستيابي به آن را مشخص کنند. ما تنها مي توانيم به عنوان کشورهاي همسايه و کشورهاي منطقه و کشورهاي بانفوذ آن را تسهيل کنيم ، اين چهار مسئله روش دولت ما را مشخص مي کند و معتقدم توافقي در خصوص روش ضروري که بايد در پيش گرفت وجود دارد.»
وي افزود اين توافق درباره موضع ايران برگرفته است ديدارها با مسئولان در عمان (همسايه يمن) ، ترکيه و پاکستان است که دو کشور غيرعضو در ائتلاف عربي هستند که دو ارتش مهم جهان اسلام را دارند.
وزير امور خارجه پاکستان تاکيد کرد «قطعنامه حل و فصل» در شوراي امنيت شايد به تسهيل آتش بس و مذاکرات صلح کمک کند.
ظريف به خبرنگاران گفت :« همه بايد گفتگو براي دستيابي به راه حل سياسي را تسهيل کنند. آيا مي خواهيد نماينده سازمان ملل متحد اين کار را انجام دهد؟ مذاکرتي در اين خصوص جريان دارد.»
وي در پاسخ به سوالي درباره حمايت ايران از حوثيهايي که عبدربه منصور هادي رئيس جمهور يمن را از قدرت بيرون راندند ، تلويحا عربستان سعودي را متهم کرد و گفت :« ما (که) هيچ جايي را بمباران نمي کنيم ، هواپيماهاي ما بيمارستانها ، پلها و کارخانه هاي آرد را بمباران نمي کنند. اما ما نمي خواهيم به گذشته دامن بزنيم و مي خواهيم اين منازعه را پشت سر بگذاريم.»
پارلمان پاکستان از روز دوشنبه به درخواست نواز شريف نخست وزير اين کشور براي بررسي مشارکت پاکستان در ائتلاف عربي نشست برگزار مي کند.
برخي از نمايندگان پارلمان پاکستان در اين خصوص ملاحظه کاري از خود نشان دادند و تاکيد کردند پاکستان به علت دخالت در افغانستان بهاي سنگين پرداخت کرده است و در آن پس از ايران دومين گروه مهم شيعي در جهان زندگي مي کنند.

رايزني هاي ايران و لبنان درباره يمن     
نماينده ويژه رييس جمهوري اسلامي ايران بعد از سفر به عمان، عراق، تونس و الجزاير وارد لبنان شد و با مقامات اين کشور ديدار و گفتگو کرد.
مرتضي سرمدي با نبيه بري رييس مجلس لبنان در ساختمان شماره دو مجلس ديدار و درباره اوضاع يمن و حمله نظامي عربستان به مردم مظلوم ان کشور تبادل نظر کرد.
نبيه بري با حمايت از موضع جمهوري اسلامي ايران درخصوص يمن گفت : اقدام نظامي در يمن راهگشا نيست و گروه هاي يمني بايد در يک مکان بي طرف ديدار و براي حل مشکلات خود از طريق گفتگو اقدام کنند.
سرمدي فرستاده ويژه دولت جمهوري اسلامي ايران در ديدار با تمام سلام نخست وزير لبنان، حمله عربستان به يمن را يک خطاي استراتژيک دانست وگفت : همه تلاش هاي کشورهاي علاقه مند به صلح و امنيت بايد براي توقف اين عمليات نظامي انجام شود.
سرمدي تاکيد کرد : بازگرداندن يک رييس جمهور نه توجيه قانوني ندارد و نه بر اساس مقررات بين المللي است و اين دليلي براي هدف قرار دادن يک کشور و مردم آن نمي شود.
قائم مقام وزيرامور خارجه ايران تصريح کرد: گفتگو بين گروه هاي يمني بايد انجام شود وتمام گروه ها بايد در تشکيل دولت جديد نقش ايفا کنند.
فرستاده ويژه دولت ايران خاطرنشان کرد: ما تلاش مي کنيم با يک راه حل سياسي آرامش به يمن باز گردد و اميدواريم کشورهاي دوست هم به اين تلاش ها بپيوندند تا آتش جنگ هر چه زودتر در يمن خاتمه پيدا کند.
وي در پاسخ به سئوال خبرنگار شبکه الميادين لبنان گفت : عمليات نظامي را يک خطاي راهبردي مي دانيم بنابراين براي يافتن راه حل سياسي تلاش مي کنيم.
قائم مقام وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران تصريح کرد: عمليات نظامي موجب شده تا مردم يمن و زيرساخت هاي اين کشور هدف قرار گيرند لذا همه تلاش ها بايد براي متوقف کردن اين وضعيت به کار گرفته شود نه اينکه به اين مساله دامن بزند.
وي با بيان اينکه در حقيقت اين فشارها باعث خواهد شد کينه ، نفرت و خشم مردم يمن افزايش يابد گفت : عمليات نظامي موجب افزايش ناامني خواهد شد و خطري براي منطقه است.
اخرين ديدار رسمي قائم مقام وزير امور خارجه کشورمان در کاخ قديمي و تاريخي وزارت امور خارجه لبنان و با جبران باسيل بود . سرمدي و باسيل دراين ديدار درباره تجاوز نظامي عربستان عليه يمن و تبعات سياسي، انساني و امنيتي آن،تفاهم هسته اي ايران با 5+1و راه هاي گسترش روابط دوکشور گفتگوکردند.
وزير امور خارجه لبنان تفاهم هسته اي و موفقيت ايران دراين زمينه را تبريک گفت.
جبران باسيل گفت : به اين تفاهم خوشبين هستم و معتقدم جمهوري اسلامي ايران نقش سازنده اي در حل پرونده هاي منطقه اي و بحران هاي موجود در خاورميانه دارد.
جبران باسيل گفت: تنها راه حل مشکلات منطقه و اختلافات در يمن راه حل مسالمت اميز و از طريق گفتگوي سياسي است و جمهوري اسلامي ايران يکي از معدود کشورهايي است که به رويکرد گفتگو و صلح اهتمام دارد.

ايران خواهان حل بحران يمن از طريق راه کارهاي سياسي است     
شبکه تلويزيوني الميادين گزارش داد: ايران خواهان حل و فصل بحران يمن از طريق راه کارهاي سياسي است.
به گزارش اين شبکه،مرتضي سرمدي فرستاده رياست جمهور ايران به لبنان در ديدار با مقامات اين کشور تاکيد کرد عمليات طوفان در يمن قاطعيت هيچ چشم اندازي ندارد و بهترين راه اين است که از طريق گفتگو و راه هاي سياسي به بحران در اين کشور پايان داده شود.
غراسيا بيطار خبرنگار اين شبکه دربيروت در گزارشي در اين زمينه افزود: مرتضي سرمدي فرستاده ويژه رئيس جمهور و قائم مقام وزير خارجه ايران در ديدار با مقامات لبناني تاکيد کرد طوفان اراده و اراده ملي مردم يمن بر طوفان قاطعيت پيروز خواهد شد. سرمدي پس از ديدار با مقامات عراقي،تونسي، عمان و الجزاير وارد بيروت شد. سرمدي درباره توافق هسته اي لوزان و راه حل سياسي بحران يمن با مقامات لبناني گفتگو کرد. وي پس از گفتگوهاي مفصل با نبيه بري رئيس پارلمان لبنان تاکيد کرد تهران و بيروت بر اهميت گفتگو ميان گروه هاي لبناني در يک مکان بي طرف براي تشکيل دولت وحدت ملي با حضور همه گروه ها تاکيد دارند. سرمدي بر اين باور است تشکيل چنين دولتي به سود منافع ملي يمن و همه کشورهاي منطقه است. سرمدي همچنين گفتگوهايي با جبران باسيل وزير خارجه لبنان داشت. سرمدي بر تعهد ايران در برابر لبنان تاکيد و اعلام کرد ايران در امور داخلي لبنان دخالت نمي کند. سرمدي بار ديگر آمادگي ايران را براي کمک به ارتش لبنان اعلام کرد. سرمدي همچنين در ديدار با تمام سلام نخست وزير لبنان اشاره اي به جزئيات سفر منطقه اي خود داشت و در مسئله يمن تاکيد کرد عمليات طوفان قاطعيت محکوم به شکست است و اين پرسش را مطرح کرد که شايد نتيجه اين جنگ، شکل گيري ليبي ديگر در مرزهاي عربستان سعودي باشد.
سرمدي اتهامات مطرح عليه ايران را بي پايه و اساس توصيف و تاکيد کرد عمليات طوفان قاطعيت يک اشتباه راهبردي است و بايد از اين اشتباه عقب نشيني کرد. وي در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران در بيروت هر گونه نيت ايران را براي مداخله نظامي در يمن جهت حل بحران اين کشور تکذيب و تاکيد کرد ايران از راه حل سياسي بحران يمن حمايت مي کند و اين راه حل به تنهايي قادر است به بحران در اين کشور پايان دهد. همچنين سرمدي در بيروت با شماري از شخصيت هاي سياسي و مذهبي ديگر لبنان ديدار و گفتگو کرد.
سرمدي گفت: شکي در اين نيست تهاجم نظامي که ملت يمن را هدف قرار داده است باعث شکل گيري خشم، غضب و کينه و در نهايت باعث بي ثبات شدن بيشتر منطقه خواهد شد. بنابراين بايد فورا تلاش کنيم تا خونريزي ها در يمن متوقف شود.
خبرنگار اين شبکه افزود:فرستاده ويژه رئيس جمهور ايران چند روز پس از توافق هسته اي لوزان و در چارچوب سفر منطقه اي خود با مقامات لبناني ديدار و گفتگو کرد و قرار است چند روز ديگر به مسکو سفر کند. سرمدي با موضع گيري هاي خود در اين سفر منطقه اي تاکيد مي کند راه حل هاي سياسي قادر است به بحران ها در يمن و هر نقطه ديگري از منطقه و جهان پايان دهد.

درخواست ايران از الجزاير براي ميانجيگري در بحران يمن
در حالي که رايزني هاي ايران براي حل بحران يمن از راه گفتگوي ملي يمني ها ادامه دارد، سايت اخبار الساعه مدعي شد ايران از الجزاير براي ميانجيگري در بحران يمن درخواست کرده است. وزارت امور خارجه الجزاير در اين باره از ديدار روز دوشنبه عبدالقادر مساهل وزير امور مغرب عربي و آفريقايي الجزاير با مرتضي سرمدي قائم مقام وزير امور خارجه ايران و فرستاده ويژه حسن روحاني رييس جمهوري اين كشور خبر داده است شبكه خبري ارم به نقل از يك منبع آگاه ديپلماتيك نوشت : حسن روحاني رييس جمهوري ايران به طور رسمي از بوتفليه خواسته است تا نزد كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس براي توقف عمليات طوفان قاطعيت به رهبري عربستان سعودي عليه جنبش انصارالله يمن مداخله كند

ارسال شده توسط : احمد سروری - تاریخ درج : 1394/01/21 13:45:17گزارش به ناظر

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 9062447
تعداد بـازدید سال : 1811713
تـعداد بــازدیـد ماه : 36098
تعداد بازدید هفته : 21395
تعداد بازدید دیـروز : 6713
تعداد بازدید امـروز : 9780
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 352

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.218.67.1
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others