ارائه خدمات رفاهی به فرهنگیان یکپارچه می‌شود

وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان اینکه لایحه رتبه‌بندی معلمان اکنون در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح است و تا پایان امسال پس از تصویب در دولت، تقدیم مجلس می‌شود گفت: با توجه به آمادگی نمایندگان مجلس امید است مراحل تصویب، به سرعت طی شود.

به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» ایسنا، علی اصغر فانی در نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه افزود:‌ امسال همکاران فرهنگی داشتیم که احتساب رتبه عالی شغلی آنها با مشکل مواجه شده بود، با پیگیری و تعامل با سازمان بازنشستگی کشور این مشکل حل شد.

وی تاکید کرد: اعلام می‌کنم که مشکل رتبه عالی 376 هزار و 172 نفر از همکاران شاغل و بازنشسته حل شده و احکام شغلی آنها صادر می‌شود.

ارائه خدمات رفاهی به فرهنگیان یکپارچه می‌شود

وزیر آموزش و پرورش همچنین با بیان اینکه این وزارتخانه مراکز رفاهی مختلفی چون درمانگاه، خانه معلم، فروشگاه و غیره دارد، ادامه داد: با استفاده از ظرفیت صندوق ذخیره فرهنگیان در حال یکپارچه سازی ارائه خدمات رفاهی به فرهنگیان هستیم و این امر تا چندوقت دیگر نهایی می‌شود.

به گفته فانی، تدوین نقشه راه سند تحول بنیادین به اتمام رسیده و تا پایان بهمن ماه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌شود.

تصویب طرح "راهکارهای کاهش بیسوادی در کشور"

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به انتشار خبری در رسانه‌ها مبنی بر وجود 9 میلیون بیسواد در کشور گفت: این باعث شد پس از سالها شورای عالی سوادآموزی تشکیل شود. موضوع در دولت مطرح و رییس جمهور دستور داد سوادآموزی جدی تر دنبال شود. در همین راستا طرح "راهکارهای کاهش بیسوادی در کشور" را در کمیسیون اجتماعی دولت مصوب و به احتمال زیاد فردا در دولت مطرح می‌شود.

نگران استیضاحم نیستم/ براحتی می‌توان از آموزش و پرورش اشکال گرفت

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه نگرانی‌هایی درباره استیضاح شما وجود دارد گفت: نگرانی ندارد. من نگران نیستم، شما هم نگران نباشید، مجلس و نمایندگان اختیاراتی دارند و ما تابع اختیارات نمایندگانیم.

وزیر آموزش و پرورش در این باره ادامه داد:‌ امید است هرچه خیرو صلاح است همان به نتیجه برسد. آبرو و حیثیت و تجربه‌مان همه را به میدان آوردیم و امیدواریم مفید باشد و روزی برسد که دیگر آموزش و پرورش مشکلات این چنینی نداشته باشد. به هرحال آموزش و پرورش دستگاه بزرگی با امکانات محدود و انتظارات نامحدود است و براحتی می‌توان از آن اشکال گرفت.

به گزارش ایسنا، فانی در نشست خبری خود با بیان این‌که سیاست‌های اعلامی از سوی آموزش و پرورش از سوی دولت یازدهم ذیل یک راهبرد اصلی ارتقای کیفیت آموزش و پرورش است، اظهار کرد: زمانی 19 میلیون دانش آموز داشتیم اما اکنون این جمعیت به دو سوم کاهش یافته به 13 میلیون نفر رسیده است. از سوی دیگر امکانات آموزشی افزایش یافته و فرصت مناسبی برای کیفیت بخشی به آموزش برای ما فراهم کرده است.

وی افزود: در بودجه سال 93 یک بودجه 250 میلیارد تومانی برای امر کیفیت بخشی و اجرای سند تحول پیش بینی کرده بودیم که بخشی از آن اختصاص یافت و در امور مربوط هزینه شد.

99 درصد اعتبارات صرف پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل می‌شود

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ساماندهی و بهسازی نیروهای انسانی از جمله دیگر سیاسیت های آموزش و پرورش است، گفت: این وزارتخانه یک میلیون پرسنل دارد و بهترین دستگاه دولتی کشور محسوب می‌شود، به همین خاطر قریب به 99 درصد اعتبارات امروز صرف پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل می‌شود.

فانی افزود: در راستای بهسازی نیروی انسانی لایحه رتبه بندی معلمان آماده و اکنون در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح است که تا پایان سال 93 و پس از تصویب در دولت تقدیم مجلس خواهد شد. با توجه به آمادکی نمایندگان مجلس امیدوایم این لایحه مراحل تصویب خود را به سرعت طی کند. افزایش انگیزه و ارتقای نیروی انسانی اهداف مدنظر از اجرای این لایحه هستند.

جزئیات پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان

وی در ادامه به اعلام جزئیات پذیرش دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان و بر طرح از بوم برای بوم پرداخت و گفت: امسال پذیرش دانشجو فرهنگیان بر مبنای این طرح انجام می‌شود و پذیرش دانشجویان از بهمن امسال اینگونه خواهد بود. از چالش‌های جدی ما این بود که نیروی انسانی پس از اعزام به یک منطقه دوردست پس از یک تا دو سال خدمت تمایل داشته به زادگاه خود بازگردد و این مسأله مشکلاتی را ایجاد کرده بود. امسال برای اولین بار کشور را به بوم‌هایی تقسیم کردیم و از هر بودم برای همان بوم دانشجو جذب خواهیم کرد. در آینده به گونه‌ای عمل می‌کنیم که از هر منطقه برای همان منطقه دانشجو تربیت کنیم تا ماندگاری نیروی انسانی در مناطق محروم افزایش یابد.

به گفته فانی، میانگین سابقه خدمت معلمان در مناطق محروم کمتر از پنج سال است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به پیشنهاداتی مبنی بر لغو قانون متعهدین به خدمت دبیری، گفت: نامه‌ای که معاونت اول ریاست جمهوری کأن لم یکن تلقی شد و قانون متعهدین به خدمت همچنان به قوت خود باقی‌ است و دانشجویان از مواهب این قانون بهره‌مند خواهند شد.

تعداد محدودی از فرهنگیان بدون سنوات ارفاغی پیش از موعد بازنشسته می‌شوند

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این‌که امسال موفق شدیم بازنشستگی پیش از موعد درصدی از فرهنگیان را که مشکلات حاد داشتند را فراهم کنیم،‌ گفت: اطلاعات مربوطه از شهرستان‌ها در حال جمع‌آوری است تا تعداد محدودی از همکاران فرهنگی بدون سنوات ارفاغی پیش از موعد بازنشسته شوند.

وی افزود: امسال 25 هزار همکار فرهنگی به سن بازنشتگی می‌رسند در این میان تعدادی مایل به ادامه خدمت بودند و ما هم به وجودشان نیاز داشتیم. با سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه تفاهم کردیم تا فرهنگیانی که درخواست بازنشستگی پیش از موعد داشتند جایگزین این افراد شوند. اکنون حدن 4 تا 5 هزار متقاضی بازنشستگی پیش از موعد داریم.

ارائه تسهیلات آموزش و پرورش به فرهنگیان دارای بیماری صعب العلاج

وزیر آموزش و پرورش ضمن اعلام این خبر که تسهیلاتی برای فرهنگیان مبتلا به بیماری‌ها صعب‌العلاج در نظر گرفته شده است گفت: به دنبال آن هستیم در 10 نقطه کشور مراکزی را راه‌اندازی کنیم که به تدریج برای ارائه خدمت آماده می‌شوند. در این 10 مرکز امکانات اسکان فرهنگیان هم فراهم شده است. اولین مرکز در مشهد است که در دهه فجر راه‌اندازی خواهد شد.

ارائه وام 5 میلیون تومانی کم بهره به فرهنگیان

فانی همچنین به تفاهم نامه‌ای که با بانک ملی امضا شده اشاره و اظهار کرد: امکانی فراهم شد تا به 240 هزار فرهنگی وام کم بهره با سقف 5 میلیون تومان اعطا شود. بخشنامه مربوط ابلاغ و اسامی در حال جمع‌آوری است.

فوق‌العاده شغل معلمان ابتدایی 20 درصد افزایش یافت

فانی به نحوه ساماندهی نیروی انسانی در سال جاری اشاره و عنوان کرد: با وجود بازنشستگی 25 هزار فرهنگی امسال قریب به 200 هزار دانش آموز به جمعیت دانش‌آموزی اضافه شد لذا به 15 هزار نیروی انسانی نیاز داشتیم. با ساماندهی نیروی انسانی موفق شدیم بدون تزریق نیروی انسانی جدید این 40 هزار کسری نیرو را جبران کنیم و نشان دهیم آموزش و پرورش می‌تواند با ساماندهی بجای نیروی انسانی از منابع خود استفاده بهینه کند. امسال از محل صرفه جویی در ساماندهی نیروی انسانی توانستیم 20 درصد فوق‌العاده شغل معلمان ابتدایی را افزایش دهیم. اکنون 330 هزار همکار فرهنگی در مقطع ابتدایی مشغول تربیت دانش‌آموزان هستند.

وی به استفاده از توان مدارس غیردولتی از طریق خرید خدمات آموزشی اشاره و عنوان کرد: 40 هزار دانش‌آموز در مدارس غیردولتی با پرداخت هزینه توسط دولت و تحصیلشان در مدارس غیردولتی و همچنین با ارسال بسته حمایتی و تأسیس مدارس مشارکتی توانستیم 140 هزار دانش‌آموز را تحت پوشش ببریم.

وی افزود: با استناد به آیین‌نامه اجرای ماده 22 قانون مدیریت خدمات کشوری موفق شدیم مدارس مشارکتی را در مناطقی که کمبود نیروی انسانی داشتند اداره کنیم. امسال قریب به 180 هزار دانش آموز را از طریق توسعه مشارکت تحت پوشش آموزش و پرورش قرار دادیم.

فانی با بیان این‌که طرح تعالی مدیریت مدارس به صورت آزمایشی از امسال در 5700 مدرسه به اجرا درآمد و اکنون در حال انجام است، گفت: به دنبال آن هستیم که در عین توانمند سازی مدیران مدارس اختیارات مدیران را افزایش و توانمندی آنها را بالا ببریم. ارزیابی مدارس توسط واحدهای دانشگاه فرهنگیان در حال انجام است و امیدواریم با دریافت واحدهای مناسب این طرح را سال آینده ادامه دهیم.

وی افزود: طرح بودجه ریزی عملیاتی مدارس نیز که از جمله تکالیف قانون برنامه پنجم توسعه است با اجازه مجلس شورای اسلامی در نیم درصد مدارس کشور به اجرا درآمد و در بودجه سال 94 درخواست کردیم که سال آینده پنج درصد مدارس این طرح را اجرا کنند. به هر حال مجلس هر درصدی را مصوب کند برای اجرای آن در سال آینده آماده‌ایم.

وی با بیان این‌که در حال حاضر شاهد هستیم آموزش در محیط‌های آموزشی حاکم است، گفت: حاصل این آرامش پیاده سازی سیاست امنیت فرهنگی به جای فرهنگ امنیتی است.

400 هزار نفر از اولیای دانش‌آموزان را امسال در کلاس‌های درس نشاندیم

وی در ادامه با بیان این‌که طرح راهکارهای کاهش بیسوادی در کشور در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شده و به احتمال زیاد فردا در هیأت دولت مطرح می‌شود گفت: در رسانه‌ها اعلام شده بود 9 میلیون بیسواد در کشور داریم و باعث شد شورای عالی سوادآموزی پس از سال‌ها تشکیل جلسه دهد. رئیس جمهور دستور داد امر سوادآموزی جدی‌تر پیگیری شود. مشکل این بود که گفته می‌شد بیسوادها اجباری برای آموزش ندارند. در این طرح، روش‌های تشویقی پیشنهاد کردیم تا امر سوادآموزی تسهیل شود. در یک طرح ابتکاری 400 هزار نفر از اولیای دانش‌آموزان را امسال در کلاس‌های درس نشاندیم.

به گزارش ایسنا، وی با بیان این‌که تا پایان سال 93،‌ 450 میلیارد تومان اعتبار برای شیر مدارس در نظر گرفته شد، گفت: 150 میلیارد تومان را پیش بینی کرده بودیم و 300 میلیارد تومان هم از محل هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفته شده است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه این مراسم به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و درباره طرح محرم سازی مدارس که در دولت قبل مطرح شده بود،‌ گفت: اگر بتوانیم فضایی را در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم که در آن آزادتر و راحت‌تر باشند خوب است اما در کلان‌شهری مثل تهران با توجه به مشرف بودن ساختمان‌های اطراف مدارس، اجرای این طرح میسر نیست اما در تلاشیم فضاهای آموزشی را تا جایی که می‌شود مناسب فعالیت دانش‌آموزان کنیم.

پاسخ فانی درباره چرایی عدم تعیین تکلیف ریاست دانشگاه فرهنگیان؟

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره چرایی عدم تعیین تکلیف ریاست دانشگاه فرهنگیان، گفت: قاعدتاً باید امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می‌شود اما هنوز دعوتنامه‌ای به دست ما نرسیده. در اولین جلسه شورا این موضوع مطرح و به رأی گذاشته می‌شود.

وی درباره ساماندهی نیروی انسانی نیز گفت: امسال انتقال فرهنگیان به تهران را تقریباً به صفر رسانده‌ایم. سال گذشته با انتقال 2000 نفر به تهران موافقت شده بود اما امسال با در نظر گرفتن افرادی که در شرایط خاصی بودند تنها با انتقال 130 نفر به تهران موافقت شد.

فانی افزود: پیش بینی ما این است که تا حدود سال آینده به یک تعادل نسبی در نیروی انسانی برسیم. تا 10 سال آینده 50 درصد نیروی انسانی بازنشسته می‌شوند. اگر ردیف‌های استخدامی را به مناطق محروم اختصاص دهیم و گزینش دانشجو معلمان برای بوم انجام شود می‌توانیم به یک تعادل برسیم.


نحوه جذب فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها در آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش دیگری درباره نحوه جذب فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها در آموزش و پرورش، گفت: بر اساس ماده 28 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان این اجازه را داریم که از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی سایر دانشگاه‌ها و طلابی که در سطوح لیسانس در حوزه‌های علمیه تحصیل‌ کرده‌اند را با برگزاری آزمونی جذب کنیم. این افراد پس از قبولی در آزمون در یک دوره یکساله شرکت می‌کنند و مهارت‌های حرفه‌ای معلمی را می‌آموزند و سپس گواهینامه معلمی از دانشگاه فرهنگیان دریافت می‌کنند و طبق قواعد استخدامی کشوری جذب آموزش و پرورش می‌شوند. اکنون دستورالعملی را تهیه کرده‌ایم که هنوز نهایی نشده و در دست بررسی است و به شرط اخذ مجوز از سازمان مدیریت آزمون را برای این افراد برگزار می‌کنیم.

مطالبات فرهنگیان پرداخت می‌شود

وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت مطالبات فرهنگیان، گفت: امروز نامه‌ای گرفتیم تا پرداخت مطالبات فرهنگیان را انجام دهیم. به دنبال آن هستیم تا هرچه سریع‌تر مبلغ 500 میلیارد تومان را برای پرداخت مطالبات از خزانه دریافت کنیم. امیدواریم در احکام و تبصره‌های بودجه 94 بودجه نسبتاً خوبی علاوه بر بودجه مصوب در اختیار ما قرار بگیرد و بتوانیم بخشی از مشکلات را حل کنیم.

وی افزود: بودجه دولت محدود است اما این‌که گفته می‌شود آموزش و پرورش قدرت چانه‌زنی ندارد باید پاسخ داد که از چند ماه قبل با کمیسیون‌های مختلف مجلس مذاکراتی داشتیم و شاید حمایت از بودجه آموزش و پرورش در کمیسیون تلفیق حاصل همین تعاملات باشد. همیشه در آموزش و پرورش مشکل کسری داشتیم و بخشی از مطالبات به سال آینده موکول می‌شد، اما با توجه به آن‌که بودجه‌ هزینه‌ای دولت 11.5 درصد رشد داشته و این رشد برای آموزش و پرورش 21 درصد است، نشان می‌دهد دولت در تخصیص اعتبارات، این وزارتخانه را در اولویت قرار داده است.

فانی در پاسخ به پرسشی درباره عدم ارائه امکانات مناسب در درمانگاه‌های آموزش و پروش برای دارندگان بیمه طلایی، گفت: ماهانه 23 تا 24 میلیارد تومان به بیمه آتیه‌سازان حافظ پرداخت می‌کنیم. همین مبلغ را هم همکاران فرهنگی می‌پردازند. تاکنون تلاش کردیم این پرداخت‌ها عقب نیفتد اخیرا نیز مشکل اعتباری داشتیم که حل شده است و نباید مشکل خاص دیگری وجود داشته باشد.

سال آینده مدارس مشارکتی، پولی می‌شوند؟

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این‌که آیا سال آینده مدارس مشارکتی، پولی می‌شوند؟ گفت: یک‌شنبه همین هفته میزبان اعضای کمیسیون آموزش مجلس بودیم. موضوع جلسه همین بود. جمع‌بندی نهایی این شد که مبنای کار برای سال 94 آیین‌نامه اجرایی ماده 22 قانون مدیریت و خدمات کشوری باشد.

وی افزود: در این آیین‌نامه آمده مشارکت در ارائه خدمات دستگاه، تمام یا بخشی از امکانات مورد نیاز برای ارائه خدمات را در اختیار موسسات مجری قرار دهد تا خدمات مورد نیاز را خریداری کند. مبنا برای سال آینده هم همین آیین‌نامه است و مدارس پولی نمی‌شوند.

میزان تنبیه بدنی در مدارس نسبت سال گذشته کاهش داشته است

فانی در پایان در پاسخ به پرسش دیگری درباره تنبیه بدنی در مدارس،‌ گفت: اگر گزارشی از تنبیه در مدارس داشته باشیم هیأت رسیدگی به تخلفات اداری به آن رسیدگی می‌کند. قصد داریم در کنار توسعه اقدامات فرهنگی به سمت حذف تنبیه بدنی در مدارس برویم، البته میزان تنبیه بدنی در مدارس نسبت سال گذشته کاهش داشته است.

ارسال شده توسط : مدیر سیستم - تاریخ درج : 1393/11/14 23:20:49گزارش به ناظر

کانال تلگرام

تبلیغات

پرداخت آنلاین قبوض

پرداخت آنلاین قبوض آب، برق، گاز، تلفن و موبایل
از طریق سامانه fe.are.ir

مهندسی رایانه گستر آرش
توليد كننده نرم افزار هاي كاربردي و تحت وب، دارنده مدرك مشاور رسمي در زمينه اينترنت و پورتال و مشاوره مديريت از سازمان نظام صنفي رايانه اي كشور
تلفن تماس:09153034562
www.are.ir
عرضه مستقيم
عرضه مستقيم عسل ناب باخرز از توليد به مصرف
شرکت تولیدی توزیعی عسل دامنه باخرز
احمد آرش
همراه : 09158133945
نرم افزارآب بها

نرم افزاری ايده ال براي انجام كليه امور شركت هاي آب و فاضلاب روستايي

منبع: www.are.ir

فونت باركد

ابزاري مناسب جهت توليد باركد هاي Code 128 و EAN-13

منبع: www.are.ir

محمد عبدالهی

وکیل پایه یک دادگستری
شماره تماس : 09155157940

تدریس خصوصی

ریاضی و فیزیک دبیرستان و دانشگاه
احمد سروری 09158289249

كلينيك خودرو آرش

انژکتور، دياگ،  تنظيم موتور، سنسورها ، ECU، تسمه تايم، فيلر گيري و ....
باخرز ، گاراژ اسدی
تلفن : 09154152432

آمار وب سایت

تـعداد بــازدیـد کل : 9062203
تعداد بـازدید سال : 1811469
تـعداد بــازدیـد ماه : 35854
تعداد بازدید هفته : 21151
تعداد بازدید دیـروز : 6713
تعداد بازدید امـروز : 9536
تـعداد کـل مطالب : 3725
تعداد افـراد آنــلاین : 340

اطلاعات مرورگر شما

آی پی            : 3.218.67.1
مرورگر           : Unknown
ورژن              : 0.0
سیستم عامل : Others